‚Několik stovek zbytečných úmrtí.‘ Chronicky nemocní pacienti vypadli z pořadníku na očkování

2 měsíce starý 8

Ministerstvo zdravotnictví začátkem března otevřelo rezervaci na očkování seniorům nad 70 let a zaměstnancům škol. Chronicky nemocní pacienti, pro které představuje nákaza koronavirem ohrožení života, z pořadníku zcela vypadli. Pacientské organizace kvůli tomu zaslaly resortu otevřený dopis, v němž žádají o dodržení původní strategie. Důvod změny přitom ministerstvo neobjasnilo.

Praha 18:17 3. března 2021

Chronicky nemocní pacienti mají k vakcíně proti koronaviru ztížený přístup. ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dopis adresovaný premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) podepsalo 43 organizací. Je mezi nimi například Česká alzheimerovská společnost nebo Klub nemocných cystickou fibrózou.

„Chroničtí pacienti v Česku se náhle ocitli v situaci, kdy se jich malá skupina dostane k očkování prostřednictvím center specializované péče nebo u praktických lékařů, kteří ovšem v nejbližší době nebudou mít ani dostatek vakcín ani kapacit k očkování,“ stojí v dopise. „Zbytku chronických pacientů jste (Babiš i Blatný, pozn. red.) novými změnami přibouchl k vakcíně dveře.“

Odstartovala registrace k očkování ve školství. Zapsalo se už 93 tisíc učitelů a dalších pracovníků

Číst článek

To, že se chronicky nemocní bez vakcíny dále neobejdou, potvrzuje Simona Zábranská, která Klub nemocných cystickou fibrózou řídí. „Od začátku roku máme už čtvrtého mladého pacienta, který zemřel na covid-19,“ řekla serveru iROZHLAS.cz.

„Nemít vakcíny je pro nás velká komplikace, protože naše onemocnění je převážně respiračního rázu. Je to velmi frustrující. Mrzí nás, že se v médiích mluví jen o tom, že se musí naočkovat senioři a učitelé. Informace od ministerstva nejsou jednoznačné tak, aby se praktici a nemocnice v pořadí vyznali a věděli, koho mají naočkovat.“

Někteří fibrotici už podle Zábranské očkování dostali, celý proces je ale velmi pomalý. „Je jasné, že chceme, aby se děti vrátily do škol. Metodika není ale udělaná tak, aby se mohlo (učitele a chronické pacienty, pozn. red.) očkovat třeba paralelně. Chybí nám vysvětlení, podle čeho jsou prioritní skupiny vlastně dělané.“

Očkovací manuál

Server iROZHLAS.cz ministerstvo oslovil s žádostí o vysvětlení změn v pořadí. Nikdo z resortu ale dosud neodpověděl. Organizace v dopise požadují zejména zpřístupnění centrálního rezervačního systému pro chronicky nemocné a přípravu očkovacího manuálu pro praktické lékaře tak, aby bylo jasné, které skupiny se mají k vakcíně dostat co nejdříve. Zároveň chtějí znát realistický časový horizont, v němž by chroničtí pacienti mohli být naočkováni.

Očkování už má 104 dětí. Kromě mladých zdravotníků i ty s nemocí motýlích křídel či s cystickou fibrózou

Číst článek

„Co možná nejlepší zacílení očkování je pro snížení počtu úmrtí na covid-19 zásadní. Sto tisíc vakcín vyočkovaných na neurgentní skupině lidí znamená s jistotou několik stovek zbytečných úmrtí u jiných skupin, na které vakcína nezbyla. Ukázat prstem na ty ‚správné‘ skupiny přitom není úkol pro politiky, ale pro epidemiology a specialisty v oblasti veřejného zdraví,“ stojí v dopise.

Server iROZHLAS.cz již v únoru informoval o 104 chronicky nemocných dětech, kterým přednostní očkování zajistily Fakultní nemocnice Brno a pražská Nemocnice Na Bulovce. Nemocnice ale mohly oslovit jen děti nad šestnáct let.

Centrální registrační systém spustil registraci na očkování pro učitele v sobotu. Za jeden den se podle dat Chytré karantény registrovalo 100 tisíc z nich. V pondělí se otevřelo přihlášení také zájemcům starším 70 let. Podle středečního přehledu ministerstva se od spuštění přihlásilo téměř 242 tisíc sedmdesátníků.

Gabriela Knížková

Zdroj