Některé země uvažují o covidových pasech. Umožnily by volně cestovat, chodit do hospody nebo na koncerty

2 měsíce starý 21

Vlády některých zemí již řeší, jak bude vypadat život po pandemii koronaviru. A teprve díky vakcínám jsou tyto otázky konečně podnětné. Budeme moci volně cestovat, nakupovat, chodit do kina nebo na koncerty? Kromě očkování budeme v roce 2021 možná potřebovat ještě něco – covidový pas. O co přesně jde?

Americká televize CNN informovala o takzvaných covidových pasem. O jejich zavedení už debatují západní země včetně Velké británie, Francie nebo USA, kde již několik technologických společností vyvíjí aplikace, díky kterým bude snadné ověřit, zda je daný jedinec na covid-19 negativní, popřípadě rovnou očkovaný.

Toto digitální ověření by pak mohlo být kontrolováno při vstupu do koncertních sálů, stadionů, kin, kanceláří nebo dokonce na letištích při cestování. Úřady by tak chtěly poskytnout lidem návrat k normálnímu životu.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Britský ministr pro dohled nad vývojem vakcín Nadhim Zahawi již dříve uvedl, že ačkoli samotná očkování jsou povinná, některé aktivity by se bez prokázání tímto dokladem neobešly. Jakou formou bude ověření probíhat, zatím není jasné, ale zmiňovaná digitalní varianta je ve hře.„Zkoumáme technologické možnosti a samozřejmě způsoby, jakým by mohli lidé mohli lékařům prokázat, že jsou naočkovaní,” řekl Zahawi.

Jedna z připravovaných aplikací – CommonPass – bude umožňovat uživatelům nahrávat zdravotnická data, jako je výsledek testu na covid-19 nebo doklad o očkování vydaný lékařem. Aplikaci lze poté předložit orgánům, aniž by došlo k odhalení citlivých údajů. Společnost již uzavřela partnerství s několika leteckými společnostmi. Do vývoje aplikací se již přidaly i velké technologické korporace, jako je například IBM.

Vývojáři musí čelit nejrůznějším výzvám, hlavně kvůli ochraně soukromí obyvatel. Právě ale tato digitalizace umožní další krok k volnějšímu společenskému životu v pocovidové době.

„Pokud budeme úspěšní, měli byste být schopni říci: mám v telefonu očkovací certifikát, který jsem obdržel, když jsem byl očkován v jedné zemi, abych se dostal do letadla do úplně jiné země, abych mohl jít na ten koncert, v hale, kde byla účast omezena jen na ty, kteří prokázali, že měli vakcínu,“ řekl pro CNN Brian Behlendorf, výkonný ředitel Linux Foundation.

Pro velkou podskupinu občanů, která nemá chytrý telefon, se uvažuje o zavedení speciálních čipových karet, která má být jakýmsi prostředníkem mezi papírovým certifikátem a elektronickou verzí.

K běžnému životu však občany na celém světě ještě čeká dlouhá cesta. „Stále nevíme, zda očkovaní lidé mohou přenášet infekci, či nikoli,“ řekla Julie Parsonnet, specialistka na infekční onemocnění na Stanfordské univerzitě. Kdy přesně se vrátí svět k normálu tak stále není jasné.

Zdroj