Nelegálního večírku v Bruselu se účastnil i český politik, tvrdí belgický server RTL

1 měsíc starý 8

Dvě desítky lidí dostaly pokutu za nedodržování opatření proti šíření koronaviru po ilegálním večírku, který se uskutečnil minulý týden v prvním patře budovy v centru Bruselu. V neděli to uvedla bruselská prokuratura. Belgický server RTL v neděli napsal, že sex party se zúčastnilo 25 lidí včetně politiků z Maďarska a České republiky, žádné podrobnosti však neuvedl.

Brusel 18:36 6. prosince 2020

Maďarský europoslanec József Szájer se ze zakázaného večírku pokusil před policejní kontrolou neúspěšně uprchnout po okapové rouře. Poté přiznal svou účast | Zdroj: Reuters

Devětapadesátiletý konzervativní maďarský europoslanec József Szájer v neděli rezignoval na svou funkci, což vysvětloval „dlouhým obdobím reflexe“. Když však poté belgická média přinesla informaci, že se ze zmíněného večírku pokusil před policejní kontrolou neúspěšně uprchnout po okapové rouře, přiznal svou účast. O jaké informace se RTL opírá při tvrzení o účasti českého politika, není jasné. Na zprávu RTL upozornil server Echo24.

Szájer je ženatý a má dospělou dceru. Je jedním ze zakladatelů strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, která se prohlašuje za ochránce křesťanských hodnot, včetně tradičního pojetí rodiny. Agentura AP připomněla, že Orbán je hlasitý kritik liberalismu a vyznavač takzvané iliberální křesťanské demokracie.

Někteří politici v Maďarsku večírek označili za připravenou past s cílem dopadnout Szájera. To však odmítl organizátor akce David Manzheley. „Spekuluje se, že vliv na to, co se stalo minulý pátek, mohla mít nějaká zpravodajská služba. To ale není v souladu s realitou. Nemám žádné vazby na zpravodajskou službou,“ řekl v neděli organizátor. Uvedl také, že Szájeza osobně neznal a prohlásil, že orgie pořádat nebude, dokud se epidemická situace nevrátí do normálu.

Skandál Orbánova ‚nahého‘ europoslance jako ukázka pokrytectví Fideszu. Případ Szájera není ojedinělý

Číst článek

Server Echo 24 v neděli s odkazem na polská média napsal, že zřejmě stejný Manzheley je v Polsku hledaný od roku 2019 pro řadu podvodů. V Bruselu se měl vydávat za právníka a médiím měl také tvrdit, že je 29letý Čech s belgickým doktorátem z ekonomie. Poláci ale tvrdí, že je původem Polák, je mu 36 let a nemá žádný doktorát. Zároveň server uvedl, že se původně hovořilo o účasti polských politiků na akci a tak není jasné, zda v případně tvrzení RTL o české účasti nedošlo k záměně.

ČTK

Zdroj