Nelogičnost opatření bere dech, říká Němcová. Vondráček: Doufám, že to někdo zkoumá

1 měsíc starý 2

Hosty pořadu Otázky Václava Moravce byli senátorka Miroslava Němcová a předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Bývalá šéfka sněmovny z ODS ostře zkritizovala postupy vlády během koronavirové krize, které jsou podle ní nelogické a dopadly hlavně na malé podnikatele. Vondráček řekl, že doufá, že jednotlivé kroky „někdo zkoumá“.

Němcová hned na počátku uvedla, že pro ni není přijatelné prodlužoat nouzový stav. Vládní zdůvodnění toho, proč je potřeba nouzový stav prodlužovat, podle ní dostatečně nevysvětuje a vládní postup označila za šarádu. „Vládě tento stav vyhovuje,“ uvedla Němcová, což Vondráček odmítl. „Mě se nezdá, že by toto pomáhalo preferencím hnutí ANO,“ řekl.

Dále čtěte

První dáma české politiky. Vychází kniha o Miroslavě Němcové

Spolek Free Czech Media ve spolupráci s deníkem FORUM 24 vydává před Vánocemi ještě jednu knihu. Její autorkou je Johana Hovorková a publikace se ...

číst článek »

Vondráček prohlásil, že tento stav nevyhovuje nikomu, ani například Spojeným státům. „Spojené státy ale nejsou v nouzovém stavu,“ připomněl mu Moravec. „Nedával bych je za příklad. A můžeme dávat za příklad Asii?“ ptal se současný předseda poslanecké sněmovny. Němcová kontrovala tím, že sice došlo k rozvolnění, ale že někteří podnikatelé by případný třetí lockdown nepřežili. „Pan premiér si už vytváří alibistické předpolí a říká, že jen poslouchá ministra zdravotnictví. Co to je za předsedu vlády?“ ptala se senátorka za ODS. „Ta nelogičnost mi bere dech,“ dodala. „Já věřím, že tohle všechno někdo zkoumá…“ uvedl Vondráček.

Předseda poslanecké sněmovny za ANO hájil vládní kroky a opakoval, že každý má na věc jiný pohled. Řekl, že je důležitý systém PES, a zároveň dodal, že to „není jediné číslo na světě“. „Mám informaci, že se systém bude měnit,“ prozradil Vondráček.

Němcová je přesvědčena o to, že by sněmovna měla nutnost prodloužení nouzového stavu měla projednávat i se senátem. V této souvislosti se hovořilo i o novém zákonu na ochranu veřejnoho zdrví, který by zásadně zvyšoval pravomoci hygieny. Vondráček uznal, že provedení nebylo šťastné. „Pokud vím, pan premiér se k tomu vyjádřil v rámci interpelací. Z parlamentního pohledu a jak znám své kolegy, nesouhlasili by se zkráceným jednáním,“ uvedl předseda poslanecké sněmovny a s tím, že by zákon mohl znovu projít znovu připomínkovým řízením. Němcová uvedla, že jde o dobrou zprávu. „Podle mě se v tomto případě opravdu jedná o zneužití nouzového stavu,“ řekla senátorka. Za zásadní problém označila možnosti krajské hygieny, které by byly vyšší než u sněmovny. „To opravdu vládě nedojde, že v nouzovém stavu nemá být takováto norma předkládána do sněmovny?“ ptá se senátorka.

Zdroj