Nemáme dostatek benzínu ani na jediný den, zní ze Srí Lanky zmítané krizí

5 měsíce starý 106

Srílanský ministr energetiky Kančana Vidžesekera v neděli uvedl, že tamní zásoby benzínu by při běžné poptávce nestačily ani na jeden jediný den. Zdůraznil přitom, že další dodávka má na ostrov dorazit až za déle než dva týdny. Na jeho projev upozornila stanice BBC.

Srí Lanka čelí největší hospodářské krizi za posledních více než 70 let. Země se potýká s nedostatkem paliv, potravin, léků a dalšího základního zboží a obyvatele trápí dlouhé výpadky dodávek elektrické energie.

Minulý týden země ohlásila, že na následujících 14 dnů pozastaví prodej benzínu a nafty pro všechna vozidla, která nejsou důležitá pro životaschopnost země. Natankovat teď tak mohou jen vozidla, která dováží zásoby jídla nebo zprostředkovávají lékařské služby.

S tím se pojí také nedávné uzavření všech státních i soukromých škol. Srí Lanka v neděli oznámila, že původně týdenní uzávěrku prodlužuje o další týden. Většina čerpacích stanic je totiž už několik dní bez zásob a rodiče nemají, jak odvést své děti do školy.

Úřady také oznámily, že od pondělí budou v celé zemi až na tři hodiny denně přerušeny dodávky elektřiny. Na provoz elektráren totiž chybí potřebné palivo.

Ministr Vidžesekera v neděli médiím sdělil, že zemi už zbývá jen 12 774 tun nafty a pouhých 4 061 tun benzínu, což je o něco méně než denní spotřeba, upozorňuje server Al Jazeera.

„Další dodávku benzínu očekáváme 22. a 23. [července],“ dodal Vidžesekera. Do té doby se bude země podle premiéra Ranila Wickremesingha potýkat s akutním nedostatkem.

„Problémem je benzín… a to bude chvíli trvat. Doufáme, že zásilku benzinu dostaneme do 22. července, ale požádal jsem [příslušného] ministra, aby se ji pokusil zajistit dříve,“ uvedl srílanský premiér.

Dodávky nafty očekává země dříve. Vidžesekera v neděli oznámil, že první loď se 40 000 tunami nafty by měla dorazit už v pátek.

Země ovšem nemá na zaplacení plánovaných objednávek dostatek finančních prostředků. Srílanská centrální banka může na nákup pohonných hmot poskytnout pouze 125 milionů dolarů namísto požadovaných 587, vysvětluje Vidžesekera.

Země navíc podle něj už teď dluží přibližně 800 milionů dolarů dodavatelům, od kterých si pohonné hmoty objednala dříve v tomto roce.

„Shánění peněz je výzva. Velká výzva,“ uvedl podle stanice CBC Vidžesekera.

Srí Lanka zoufale potřebuje získat zahraniční měnu, kterou by financovala dovozy těch nejnutnějších komodit. Vidžesekera proto vyzývá srílanské emigranty, aby své příjmy v zahraničních měnách poslali domů prostřednictvím bank a nikoliv neformální cestou a pomohli tak zachránit místní ekonomiku.

Dodávky pohonných hmot proudí na Srí Lanku zejména ze sousední Indie, která jí poskytla úvěrovou linku. Zbytek nakupuje právě za pomoci peněz, které do země posílají Srílančané žijící v zahraničí. O dodávkách vláda vyjednávala také s Ruskem nebo Malajsií.

Od března tohoto roku se Srí Lanka potýká s největší ekonomickou krizí od roku 1948, kdy získala nezávislost. Ekonomický propad vyvolal také politické nepokoje.

Demonstranti už měsíce okupují vchod do sídla prezidenta Gotabaji Radžapaksy a dožadují se jeho rezignace. Právě on a jeho rodina, jejíž někteří členové již rezignovali na své vládní funkce, jsou podle protestujících zodpovědní za situaci v zemi.

Zdroj