"Nemáme se rádi." Bývalý ragbista a skotský lišák se utkají ve finále plném emocí

1 měsíc starý 20

"Nemáme se rádi." Bývalý ragbista a skotský lišák se utkají ve finále plném emocí

Na jedné straně pětatřicetiletý třetí hráč světového žebříčku Gerwyn Price. Bývalý profesionální ragbista, který si z pozice mlynáře zahrál na nejvyšší úrovni ve Walesu i Skotsku. Od roku 2014 se plně soustředí na šipky a skvělý vzestup dnes může dokonat největším úspěchem.

Price má něco z ragbyové nátury stále v sobě. Podsaditý a na poměry šipkařů mimořádně osvalený Velšan dává na pódiu nahlas najevo své emoce a především v minulosti "proslul" také konflikty se soupeři.

Jeho emotivní projev a občasné natahování hry nejsou všem po chuti, což platí i pro Garyho Andersona. Padesátiletý Skot dobře ví, jaké je opanovat mistrovství světa. Zažil si to v letech 2015 a 2016, tedy v době, kdy Price šipkařský svět teprve objevoval a na MS startoval poprvé a podruhé.

Aktuálně patří Andersonovi ve světovém rankingu třináctá příčka, ale ani on se v šipkařském světě netěší ryze pozitivní pověsti. Obecně platí za docela náladového hráče, kterému by coby šipkařské legendě mnohdy slušel větší nadhled.

Například v listopadu loňského roku se Anderson v základní skupině na prestižním Grand Slamu střetl s českou kometou Adamem Gawlasem a osmnáctiletého mladíka porazil 5:3.

A zatímco Gawlas byl nadšený ze zápasu proti hráči, jehož považoval za svůj vzor, rozmrzelý Anderson si po utkání stěžoval na Čechovo pomalé tempo a hlasité dýchání a potahování nosem. Obvinil mladíka z podvodu a otázku reportéra na Gawlasovu budoucnost stroze odbyl.

Anderson, řečený The Flying Scotsman (Létající Skot), je z jiné šipkařské školy než Price. Ani po skvělých náhozech se příliš neraduje, emoce drží spíše pod pokličkou ve své hlavě.

Nemá rád zdržování hry ze strany soupeře, proto také v zápase třetího kola probíhajícího šampionátu proti ultra pomalému Mensuru Suljovicovi z Rakouska doslova skřípal zuby. Nicméně nenechal se rozhodit, uspěl ve vyrovnaném duelu a posléze dokráčel až do finále.

To bude podle britských médií velmi pikantní a třaskavé.

Všichni připomínají incident z finále Grand Slamu v listopadu 2018, kdy Price získal svou první velkou trofej. V průběhu vyhroceného zápasu se často bouřlivě radoval Andersonovi přímo před obličejem, a Skot dal v jednom případě svůj nesouhlas najevo dokonce lehkým postrčením.

Fanoušci ve Wolverhamptonu tehdy Price vybučeli a vypískali, Velšan sám uznal, že jeho chování bylo za hranou, a dostal mastnou pokutu ve výši 11,5 tisíce liber. A podobných přešlapů bylo u Price více. Třeba na loňském MS, kdy po prohraném semifinále nepodal Peteru Wrightovi ruku, za což se později omlouval.

Sestřih finále Grand Slamu 2018 mezi Pricem a Andersonem. Největší konflikt v čase videa 3:38, kdy Skot strčil do Velšana:

"Od té doby jsem získal mnoho zkušeností, už je to pár let. Je pravda, že jsme o tom s Garym moc nemluvili, což neznamená, že jsme se přes to nedostali. Jen spolu příliš nemluvíme," prozradil Price.

Anderson promluvil po postupu do finále příměji. "On nemá rád mě a já nemám rád jeho," řekl Skot, který hraje šipky od roku 1996. "Půjdu tam a budu se snažit hrát co nejlépe. Já budu potichu, on bude řvát. Ale když zápas rychle ukončím, nebude mít co slavit," dodal sebevědomě.

Price zůstal po překvapivých vyřazeních obhájce titulu Wrighta a světové jedničky Michaela van Gerwena žebříčkově největším favoritem turnaje. Cesta do finále však byla pro šipkaře s přezdívkou The Iceman (Ledový muž) pořádně trnitá.

Ve dvou zápasech z pěti rozhodl Price o výhře až v rozhodujícím legu, třikrát z pěti případů vyhrál Velšan rozdílem jediného setu. Ve včerejším semifinále proti Angličanu Stephenu Buntingovi otáčel nepříznivé skóre 1:3 a 3:4, nakonec zvítězil 6:4. A jako první Velšan v historii si zahraje finále světového šampionátu.

Anderson, jakkoliv má na kontě mnohem více úspěchů než Price a ve finále MS se objeví už popáté, nebyl před turnajem pasován mezi favority. Na podzim bojoval s bolestí zraněného kolena a zdaleka nebylo jisté, jestli se na šampionátu v londýnském Alexandra Palace vůbec představí.

Přišel a suverénně vítězí. Pouze v třetím kole proti Suljovicovi vyhrál rozdílem jediného setu, jinak šlo ze strany Andersona o jisté výkony. Ani jednou nenechal dospět zápas do loterie rozhodujícího legu, v semifinále proti domácímu Daveu Chisnallovi (6:3) včera po celý zápas vedl.

Konec semifinále Price proti Buntingovi:

Bývalý ragbista proti mazanému lišákovi, bitva odlišných stylů. O to větší škoda, že ji přímo v Ally Pally žádní diváci neuvidí. Kvůli opatřením proti koronaviru ji mohou sledovat pouze v televizi.

Utkání to může být pořádně dlouhé. Hraje se na sedm vítězných setů, kdy jeden set je tvořen maximálně pěti legy (končí tedy výsledky 3:0, 3:1 nebo 3:2). Třaskavou šipkařskou show sledujte od 20:35 na stanici Nova Sport 2. Rozšířený program k finále startuje už úderem osmé hodiny.

Zdroj