Němcům Scholzovo váhání tolik nevadí. Spíš oceňují jeho prozíravost

1 měsíc starý 10

Rozhovor: Německo a Ukrajina

S přední německou bezpečnostní expertkou Claudií Major o tom, jak německý kancléř hledá hranicí mezi opatrností a ustrašeností

 Profimedia

Olaf Scholz před německým tankem typu Leopard • Autor: Profimedia

 Profimedia

Olaf Scholz před německým tankem typu Leopard • Autor: Profimedia

Fotka autora Tomáš Lindner

Angličtina získala v posledních týdnech do své zásoby nové sloveso: scholzing. “Komunikovat dobré záměry a posléze použít, najít nebo prostě vymyslet všechny představitelné důvody pro jejich odložení nebo neuskutečnění,“ vysvětlil jeho význam na Twitteru britský historik Timothy Garton Ash. Sloveso odkazuje k německému kancléři, který od počátku ruského vpádu na Ukrajinu působí jako brzda - naposledy při dodávkách moderních tanků na pomoc Ukrajině. Ashova definice ale pomíjí, že Scholz sice odkládá a brzdí – ale přesto nakonec dobré záměry uskuteční. Tak jako se to stalo naposledy minulý týden, kdy Německo s posláním svých leopardů souhlasilo. V aktuálním Respektu k tématu najdete článek Leopardi míří do válečné džungle. O Scholzově politice - v zahraničí mnohdy těžko srozumitelné - jsme hovořili s Claudií Major, specialistkou na obranu v předním německém think tanku Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP).

Kancléř Olaf Scholz měsíce odmítal dodávky tanků Leopard na Ukrajinu - a minulý týden náhle změnil názor. Co ho přesvědčilo?

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Zdroj