Německá ministryně obrany rezignuje. Nezajistila dodávky zbraní Ukrajině, vyčítali jí

4 měsíce starý 15

Lambrechtová v prohlášení poznamenala, že v posledních měsících čelila mimořádné mediální pozornosti, která je překážkou pro věcné zpravodajství a diskuzi o vojácích, armádě a bezpečnostně-politických rozhodnutích. „V popředí musí stát cenná práce vojáků a mnoha motivovaných lidí v tomto rezortu. Proto jsem se rozhodla dát svou funkci k dispozici,“ uvedla ministryně.

Média již několik dní spekulují o tom, kdo by sociální demokratku Lambrechtovou v čele ministerstva obrany mohl nahradit. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o její stranické kolegyni Evě Höglové, která se problematice armády dlouhodobě věnuje. Často jsou ale také zmiňováni ministr práce a sociálních věcí Hubertus Heil nebo spolupředseda sociální demokracie (SPD) Lars Klingbeil.

Lambrechtová není prvním členem Scholzova kabinetu, který odchází. Scholzovu vládu, která je u moci od konce roku 2021, opustila loni v dubnu tehdejší ministryně pro rodinu Anne Spiegelová. Nahradila ji Lisa Pausová. Důvodem tehdy byla kritika, že po předloňských ničivých záplavách na západě Německa odjela na měsíční dovolenou do Francie. V té době byla ministryní životního prostředí ve spolkové zemi Porýní-Falc, kterou přívalové deště a mohutné záplavy obzvlášť zasáhly.

Zdroj