Německá opoziční unie žádá obnovení kontrol s Českem, Polskem a Švýcarskem

6 měsíce starý 11

foto Ilustrační foto - Kamion 22. února 2021 projíždí kolem policejního stanoviště poblíž hraničního přechodu s Německem v Pomezí nad Ohří na Chebsku.

Berlín - Německá konzervativní unie CDU/CSU, která je nejsilnějším opozičním blokem ve Spolkovém sněmu, předloží tento týden v parlamentu návrh na dočasné obnovení hraničních kontrol s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem. Na svém webu to oznámila parlamentní frakce unie, která tak chce omezit příliv migrantů do země. Spolková vláda kancléře Olafa Scholze v posledních dnech čelí zvýšenému tlaku některých německých regionů, které kvůli složité migrační situaci požadují obnovit hraniční kontroly.

"Ano, bohužel, pohraniční kontroly musí být, pokud problém nedostaneme pod kontrolu jiným způsobem," řekl šéf Křesťanskodemokratické unie (CDU) a lídr opozice Friedrich Merz o chystaném návrhu. Celoněmecká CDU spolu se sesterskou bavorskou Křesťansko-sociální unií (CSU) požaduje po spolkové vládě, aby příliv migrantů omezila.

Podle aktuální statistiky spolkové policie přišlo v prvním čtvrtletí do Německa nejméně 19.627 migrantů bez potřebných dokladů. V meziročním srovnání je to zhruba o třetinu více. V prvním čtvrtletí loňského roku zachytila německá policie 12.958 migrantů bez dokladů.

Někteří migranti přicházejí do Německa přes Polsko a Česko, aby se vyhnuli kontrolám na německo-rakouské hranici. Tyto stacionární kontroly, které Německo obnovilo v roce 2015, nejsou plošné, ale namátkové. Podle vzoru na německo-rakouských hranicích by některé země chtěly obnovit ostrahu i na pomezí s Českem, Polskem a Švýcarskem. O kontroly v případě Česka a Polska požádali spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou její zemští kolegové z Braniborska a Saska, naopak Bavorsko o ostrahu pomezí s Českem neusiluje.

"Česká republika udělala hodně, aby přes nás nevedly migrační trasy," řekl český premiér Petr Fiala na úterním setkání s bavorským premiérem Markusem Söderem v Řezně. Poznamenal, že aktuální čísla ukazují, že česká opatření fungují, neboť týdenní počty migrantů jsou v poslední době v řádu desítek.

Za první čtvrtletí letošního roku zajistili policisté podle zprávy zveřejněné na stránkách ministerstva vnitra 2658 běženců, kteří byli v Česku nelegálně. Oproti stejnému období loni jejich počet stoupl o 35 procent. Při migraci přes vnější schengenskou hranici zadržela policie 108 lidí, ostatní ve vnitrozemí a na mezinárodních letištích.

Zdroj