Německo ještě nerozhodlo o osudu kontrol na hranici s Českem

3 měsíce starý 4

foto Ilustrační foto - Němečtí policisté na hraničním přechodu v Neugersdorfu čekají na vozy přijíždějící z Česka 28. března 2021.

Berlín - Německo ještě nerozhodlo, zda v bude dubnu pokračovat ve stálých kontrolách na hranicích s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí spolkového ministerstva vnitra Alina Vicková. Stálé hraniční kontroly na pomezí s Českem a Tyrolskem obnovilo Německo 14. února, aby si tak kvůli pandemii nemoci covid-19 vymohlo dodržování karanténních opatření.

"Jak je známo, dočasně obnovené kontroly na hranicích s Českem a Rakouskem jsou stanoveny do 31. března. O dalším postupu se stále rozhoduje," odpověděla Vicková na otázku, zda Německo uvažuje stálé hraniční kontroly zrušit.

Obnovení kontrol, ke kterému Německo přistoupilo na žádost Saska a Bavorska, souviselo se zařazením Česka a většiny Tyrolska na německý seznam zahraničních oblastí s výskytem mutací koronaviru. Z tohoto listu Německo obě země vyřadilo s účinností od neděle 28. února. Pro přeshraniční cestování to znamená zmírnění karanténních podmínek, turistické či nákupní cesty jsou ale nadále vyloučené. To, že je Česko nyní hodnoceno o stupeň mírněji jako oblast s vysokou mírou infekce, usnadňuje překračování hranic zejména pendlerům a řidičům kamionů.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer uvedl, že kontroly, kterými Německo vymáhá karanténní opatření, jsou podmíněné epidemickou situací v daných zemích. Před zhruba týdnem k tomu poznamenal, že kvůli extrémně vysokým infekčním číslům v Česku k uvolnění režimu na společných hranicích nevidí zatím žádný prostor. O Tyrolsku tehdy uvedl, že stálá ostraha pomezí skončí zřejmě ještě v březnu.

Německo se ve srovnávání epidemické situace řídí počtem nových případů nákazy na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. V Německu je nyní podle Institutu Roberta Kocha sedmidenní průměr 134,4 případu na 100.000 obyvatel, v Bavorsku 138,3 případu a v Sasku 200,4 případu. Česko podle webového portálu Corona in Zahlen hlásí necelých 425 případů, což je stejná hodnota jako v saském okrese Vogtland, který je aktuálně čtvrtým nejpostiženějším v Německu.

Zdroj