Německo míří k delší karanténě, rozhodne Merkelová s premiéry

3 měsíce starý 24

foto Lidé v Berlíně čekají ve frontě na odběry pro antigenní testování na koronavirus, 17. prosince 2020.

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes bude jednat s premiéry jednotlivých spolkových zemí o prodloužení stávajících přísných karanténních opatření proti nemoci covid-19, uzávěra by měla trvat nejméně do konce ledna. Prozatím jsou omezení stanovena do 10. ledna, ale řada premiérů včetně vlivného bavorského ministerského předsedy Markuse Södera otevřeně hovoří o nezbytném pokračování.

Německo ke karanténě přistoupilo od počátku listopadu, od 16. prosince pak její podmínky ještě více zpřísnilo, neboť se zemi nedaří šíření infekce zpomalit. Uzavřeny byly obchody, které neprodávají zboží denní potřeby, a také školy a školky.

Dosavadní prohlášení zemských premiérů naznačují, že přísnější karanténa potrvá až do 31. ledna. Větší spory média očekávají v otázce znovuotevření škol. Spolková vláda prezenční výuku dlouhodobě označovala za prioritu, nyní se mnohé země včetně Bavorska či nejvíce postiženého Saska zdráhají pustit žáky do tříd již 11. ledna.

Zemští ministři školství se v pondělí shodli, že výuka by měla být postupně obnovována v těch spolkových zemích, kde to koronavirová situace umožní. Jako první by se měli vrátit do lavic žáci prvního stupně a také by se měly otevřít školky. Kdy se tak stane, by mohlo rozhodnout dnešní jednání Merkelové s premiéry.

Zdroj