Německo nejspíš rozvolní velkoryseji, Slovensko zpřísňuje opatření

2 měsíce starý 10

foto Cestující s respirátory na nástupišti nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem 2. března 2021.

Berlín/Bratislava - Německo bude zřejmě v rozvolňování karanténních opatření proti koronaviru postupovat velkoryseji, než se dosud předpokládalo. Výrazné uvolňování je ale možné očekávat až při sedmidenní incidenci nižší než 35. Na Slovensku dnes začala platit dosud nejpřísnější omezení od propuknutí koronavirové nákazy. Večer a částečně v noci není až na výjimky povoleno vycházení, v platnosti zůstaly další restrikce volného pohybu a jiná karanténní opatření.

Německo bude zřejmě rozvolňovat velkoryseji, než se čekalo

Německo bude zřejmě v rozvolňování karanténních opatření proti koronaviru postupovat velkoryseji, než se dosud předpokládalo. Dnes to napsal portál Business Insider, podle jehož informací nový plán kancléřky Angely Merkelové a premiérů německých spolkových zemí počítá s postupným otevíráním provozů již od hranice 100 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Týkalo by se to i restauračních zahrádek. Výrazné uvolňování je ale možné očekávat až při sedmidenní incidenci nižší než 35.

Kancléřka Merkelová, která kvůli mutacím koronaviru dlouhodobě hájí co nejvyšší opatrnost, čelí značnému tlaku veřejnosti i politiků, aby s rozvolňováním souhlasila. Magazín Fokus k tomu poznamenal, že nejmocnější žena světa je proti všeobecnému "otevíracímu opojení" sama bezmocná. Dnešní jednání Merkelové se zemskými premiéry tak Fokus vnímá i jako bitvu o kancléřčinu epidemickou politiku.

Za pravdu magazínu dává vládní sociálnědemokratický poslanec a epidemiolog Karl Lauterbach, který dlouhodobě podporuje tvrdá karanténní opatření a který varuje před třetí vlnou. Dnešní jednání přirovnal ke dvěma vlakům, které se po jediné koleji řítí proti sobě.

Stále více spolkových zemí chce totiž rozvolňovat dříve a nechtějí čekat na sedmidenní incidenci na hodnotě 35, kterou zastává Merkelová. A na tyto požadavky musí dnes kancléřka reagovat. Podle návrhů závěrů jednání, na které se Business Insider odvolává, se při méně než 100 nových případech na 100.000 obyvatel za sedmidenní období budou moci po předchozím objednání otevřít muzea, galerie či zoologické a botanické zahrady.

Pokud po této vlně rozvolnění sedmidenní incidence zůstane dalších 14 dní se stabilní hodnotou v rozmezí 35 až 100 nových případů, bude moci otevírání pokračovat. To by se týkalo zahrádek restaurací a dalších gastronomických provozů. Otevřít by mohla v omezeném režimu i divadla a kina. Ve všech případech by ale návštěvníci museli předložit negativní výsledek rychlotestu nebo samotestu. Při poklesu incidence pod 35 by následovalo další rozvolňování.

Případné zhoršení epidemické situace, kdy by sedmidenní incidence tři dny po sobě překračovala hodnotu 100, by aktivovalo záchrannou brzdu. V takovém případě by se region navrátil k opatřením platným do 7. března, kdy mohou mít otevřeno jen obchody s potravinami a kadeřnictví.

Německo nyní hlásí 64 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní. Na této hodnotě se s drobnými výchylkami drží již několik dní. To podle Institutu Roberta Kocha, který je německým úřadem pro prevenci nemocí, ukazuje, že po dlouhodobém zlepšování začala stagnace. S problémy se ale potýkají především okresy hraničící s Českem, kde incidence přesahuje hodnotu 200. V bavorském okrese Wunsiedel im Fichtelgebirge, který sousedí s Karlovarským krajem, činí dokonce 323,4 případu.

Slovensko zavedlo nejpřísnější omezení od propuknutí koronaviru

Na Slovensku dnes začala platit dosud nejpřísnější omezení od propuknutí koronavirové nákazy. Večer a částečně v noci není až na výjimky povoleno vycházení, v platnosti zůstaly další restrikce volného pohybu a jiná karanténní opatření. Policie ohlásila nepřetržité kontroly osobních vozidel na velkých hraničních přechodech se sousedními zeměmi, některé menší přechody zůstávají uzavřené. Slovensko čelí silné druhé vlně epidemie, během které se nemocnice dostaly na hranici svých kapacit a země v přepočtu na obyvatele zaznamenala největší přírůstky úmrtí na covid-19 na světě.

Nově od 20:00 do 1:00 následujícího dne platí na Slovensku zákaz vycházení. Výjimka se vztahuje například na cestu do a ze zaměstnání či k lékaři. Do práce by nadále měli jezdit jen ti zaměstnanci, kteří nemohou pracovat z domova, při přesunech potřebují potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus.

Až na výjimky lidé mohou do přírody znovu jen v rámci okresu, kde bydlí. V nejpostiženějších regionech k tomu potřebují test na koronavirus, pokud nebyli očkováni proti covidu-19. Nouzový stav, který umožnil zavedení zmíněných opatření, platí na Slovensku prozatím do 19. března. Omezení ale stejně jako dříve, kdy zákon neumožňoval zavést nepřetržitý zákaz vycházení, neplatí mezi 1:00 a 5:00.

Na Slovensku zůstává z rozhodnutí hlavního hygienika uzavřena řada prodejen a provozů služeb. Od příštího týdne budou školky a první stupeň základních škol otevřeny už jen pro děti zaměstnanců, kteří nemohou pracovat z domova. Zároveň by v obchodech a hromadné dopravě mělo být povinné nošení respirátorů.

Slovenská policie ohlásila další zintenzivnění kontrol dodržování nařízení a rovněž osobní dopravy na hraničních přechodech se sousedními zeměmi. Cestující ze zahraničí zpravidla musejí nastoupit po příjezdu na Slovensko do karantény. Toto opatření se nevztahuje kromě jiných na řidiče v nákladní dopravě či na obyvatele příhraničních oblastí, kteří dojíždějí za prací na Slovensko nebo do okolních zemí.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic začátkem týdne zpřísnilo omezení také Česko. Lidé musejí zůstávat ve svém okresu, platí ale výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb. V hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech musí lidé povinně nosit respirátory, případně nanoroušky.

Zdroj