Německo přeruší očkování, Merkelová hrozí mega uzavírkou

3 měsíce starý 14

Zatím by se mělo nadále očkovat v Brémách, Sasku a Severním Porýní-Vestfálsku.

Podle spolkového ministerstva zdravotnictví bylo dosud dodáno 15,6 milionu dávek vakcín, z nichž bylo dosud aplikováno 12,37 milionu. Více než 3,2 milionu dávek je zatím nevyužitých.

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo téměř 10 tisíc nových případů nákazy koronaviru. Počet je dnes o zhruba dva tisíce vyšší než minulé pondělí. Ve srovnání s předchozím pondělím mírně klesl počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, a to na 43.

Reprodukční číslo zůstalo v pondělí nad úrovni 1,17, což ukazuje, že výskyt koronaviru roste. Mírně se zvýšil také počet nakažených za posledních 14 dnů na 100 tisíc obyvatel, a to z nedělních 130 na dnešních 134.

V 274 krajích se počet nakažených na 100 tisíc obyvatel v sedmidenním sledovaném období dostal přes stovku, ve 111 krajích se pohybuje mezi 50 a 100 a v 16 krajích se nachází pod úrovní 50 na 100 tisíc nakažených.

Od začátku epidemie se v Německu nákaza koronavirem prokázala u 2,78 milionu lidí. Skoro 76 tisíc z nich zemřelo.

Naštvaná kancléřka

Kancléřka Angela Merkelová (CDU) vzhledem k současné pandemické situaci hrozí mega lockdownem. „Musíme dělat podstatně víc,“ prohlásila v televizní stanici ARD v pořadu Anne Will. „K zastavení exponenciálního růstu by pomohlo nejen výraznější omezení kontaktů, ale také uzavření obchodů,“ uvedla. Vyzvala spolkové země, aby v nejhůře postižených oblastech zatáhly za nouzovou brzdu a protiepidemická opatření zpřísnily.

Poukázala, že některé země se chystají opatření během Velikonoc uvolňovat. Opatření jsou nyní v Německu v dikci jednotlivých spolkových zemích. V některých jsou otevřené například obchody či kadeřnictví.

Kancléřka otevřeně vyhrožovala šéfům vlád, které zpřísnění odmítají. V případě potřeby znovu upraví zákon o ochraně před infekcí, aby je donutila jednat. „Nebudu nečinně stát 14 dní!“ řekla.

Její slova mířila například na nového šéfa CDU a šéfa spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Armina Lascheta (60). Podle ní právě on porušil dohodnuté pravidlo „nouzové brzdy“, kdy otevřel obchody a kulturní instituce, když budou mít lidé negativní test. „Takhle jsem si nouzovou brzdu nepředstavovala,“ řekla Merkelová. Stejnou kritiku si vysloužil starosta Berlína Michael Müller (SPD).

„Nevím, jestli testy a procházky, jak je tomu v Berlíně, jsou správnou odpovědí na to, co se v tuto chvíli děje,“ řekla Merkelová.

Zdroj