Německo zaplavily falešné očkovací certifikáty. Policie vyšetřuje tisíce případů

5 měsíce starý 28

Podle zprávy je na prvním místě spolková země Bavorsko, která sousedí s Českem, s více než čtyřmi tisíci řízeními a 5 500 zabavenými očkovacími pasy a osvědčeními. „Bohužel musíme předpokládat, že existuje velké množství nenahlášených případů,“ uvedla zemská vláda v Mnichově.

Následuje Severní Porýní-Vestfálsko na západě s více než 3 500 řízeními.

Mezi vyšetřovanými je také bývalý trenér německého druholigového fotbalového týmu Werder Brémy, ve kterém působí český brankář Jiří Pavlenka. Markus Anfang se v listopadu 2021 postaral dosud o největší koronavirový skandál v německém fotbale, když se prokázal zfalšovaným očkovacím osvědčením.

Dva dny před utkáním 14. kola druhé bundesligy proti Schalke 04 ještě odmítal, že by při kontrole předložil nepravý dokument. V neděli 20. listopadu odstoupil Anfang pod tlakem z funkce hlavního kouče a Florian Junge kvůli stejným problémům jako jeho asistent pouhých osm hodin před úvodním hvizdem.

Nový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach vyzval kvůli rekordně vysokým novým denním přírůstkům pozitivním případů k zavedení všeobecného povinného očkování proti nemoci COVID-19. „Musí se tak stát velmi rychle,“ uvedl politik v úterním vysílání německé televize RTL a doplnil: „Pokud skutečně chceme podat návrh, který by ještě co nejrychleji fungoval, pak je to ten, který zavádí povinné očkování nejpozději od dubna či května.“

Podle něj je jen tak možné odvrátit další vlnu koronaviru. „A to je koneckonců důvod povinného očkování,“ uzavřel Lauterbach.

Zdroj