Německý prezident Steinmeier jede vlakem na třídenní návštěvu Česka

3 měsíce starý 96

foto Ilustrační foto - Německý prezident Frank-Walter Steinmeier

Praha/Berlín - Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se ve středu vydává na třídenní návštěvu České republiky. Pro zahraniční cestu zvolil místo vládního letadla vlak, což německá média považují za mimořádné. Prezidentský palác to označuje za ukázku blízkosti obou zemí a demonstraci výhod otevřených hranic. Během pobytu v Česku se setká mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem nebo premiérem Andrejem Babišem a jako první hlava německého státu uctí v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze památku československých výsadkářů, kteří tam padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

"Hlavním tématem cesty je německo-české sousedství. Německo s Českem jsou politicky, hospodářsky a kulturně úzce propojeny," uvádí úřad německého prezidenta. Jízdu vlakem chce Steinmeier využít k tomu, aby se během ní setkal s lidmi, pro které je česko-německý kontakt každodenní záležitostí. Ve vlaku tak prezident bude hovořit mimo jiné s pendlery. Cestu by mu ale mohla zkomplikovat stávka strojvedoucích německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB), která skončí jen několik hodin před odjezdem prezidentova vlaku.

Výhody otevřených hranic, na které prezident cestou poukazuje, v uplynulých měsících nebyly kvůli pandemii nemoci covid-19 samozřejmostí. Loni na jaře hranice s Německem uzavřela Česká republika a letos na několik týdnů obnovilo stálé kontroly Německo, což zkomplikovalo každodenní přeshraniční dojíždění za prací, ale i návštěvy příbuzných a přátel.

Výběr vlaku pro návštěvu Česka může být vnímán i symbolicky, hlava německého státu totiž v době boje proti globálnímu oteplování zvolí ekologicky šetrnou dopravu. Mezi českým hlavním městem a saskou metropolí Drážďany je navíc projektována výstavba vysokorychlostní trati (VRT) s tunelem pod Krušnými horami. Díky tomuto novému koridoru, který umožní vlakům jízdu rychlostí až 350 kilometrů za hodinu, získá Česko napojení na německý systém VRT.

Ve středu po příjezdu do Prahy čeká Steinmeiera, kterého bude doprovázet manželka Elke Büdenbenderová, ještě cesta do Lán, kde Zeman pro svého kolegu pořádá večeři. Hlavním dnem pobytu v Česku bude čtvrtek, kdy Zeman přijme Steinmeiera s vojenskými poctami na Pražském hradě. Očekává se, že prezidenti budou hovořit o vzájemných vztazích Česka a Německa, spolupráci v době pandemie, migraci či Afghánistánu. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák označil Steinmeierovu návštěvu za jednu z nejdůležitějších během Zemanova druhého prezidentského mandátu.

Ještě před příchodem na Hrad navštíví Steinmeier Národní památník hrdinů heydrichiády v kryptě pravoslavného kostela v pražské Resslově ulici. Ve čtvrtek se také potká s předsedy Senátu Milošem Vystrčilem a Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem.

V pátek bude Steinmeier hovořit s premiérem Babišem. Hlavní témata budou bilaterální vztahy včetně takzvaného strategického dialogu mezi Českem a Německem, nadcházející české předsednictví Evropské unii a ekonomika. Poté Steinmeier odjede do Ústí nad Labem, kde navštíví vědecko-kulturní instituci Collegium Bohemicum, která dokončuje multimediální expozici nazvanou Naši Němci. I tento projekt je příkladem česko-německé spolupráce, na přípravách se podíleli němečtí historikové. Jejich čeští kolegové zase pomáhali s loňským otevřením Sudetoněmeckého muzea.

Nynější Steinmeierova cesta do Česka byla původně plánována na minulý rok, kvůli pandemii se ale neuskutečnila. Ve funkci hlavy státu navštívil Steinmeier Českou republiku v září 2017, což bylo půl roku po nástupu do funkce. Nyní mu zbývá z prvního prezidentského mandátu sedm měsíců. Steinmeier již ohlásil, že se uchází i o druhé funkční období.

Zdroj