Němečtí policisté se opět střetli s aktivisty u vyklizené obce Lützerath

4 měsíce starý 5

V úterý se podle policie část lidí oddělila od demonstrace pořádané nedaleko osady a vydali se směrem k povrchovému dolu Garzweiler i samotnému Lützerathu. Kvůli tomu propukly potyčky s bezpečnostními složkami, při kterých zasahovali i policisté na koních. Důl má velmi strmý okraj, a proto je nebezpečné a zakázané se k němu přibližovat.

Policisté skupinu několika desítek demonstrantů obklíčili, podle fotografa DPA je mezi nimi i Švédka Greta Thunbergová. Protestující se usadili nedaleko okraje dolu. Thunbergová se protestů proti těžbě uhlí v tomto regionu na západě Německa účastnila též v uplynulých dnech.

„Vlastními těly bráníme zkáze“

Policie a společnost RWE, které důl Garzweiler patří, s vyklízením Lützerathu i přes protesty začaly minulý týden. Odstranily silniční zátarasy, pustily se do kácení stromů a bourání domů, z nichž se jejich obyvatelé už dříve vystěhovali a které později obsadili aktivisté.

V dole Inden, který leží několik desítek kilometrů na jih od Garzweileru, obsadilo dvacet až třicet aktivistů rypadlo, které kvůli tomu muselo přerušit práci. Ze stroje později ale dobrovolně slezli, uvedl mluvčí policie. Nedaleko města Rommerskirchen obsadila skupina asi sto dvaceti lidí koleje, po nichž se dováží uhlí do uhelné elektrárny Neurath, patřící koncernu RWE. „Vlastními těly bráníme zkáze,“ uvedli aktivisté ze skupiny Ende Gelände.

Aktivisté se snaží zabránit tomu, aby uhlí skončilo v elektrárnách a ty do ovzduší vypustily další tuny oxidu uhličitého, přispívajícího k oteplování klimatu. Ale energetická skupina RWE trvá na tom, že uhlí z této oblasti je potřebné k tomu, aby v době energetické krize bylo zajištěno zásobování elektráren.

Zdroj