Nemocnice jsou na hraně kolapsu, pacientů bude ale ještě přibývat

1 měsíc starý 14

„V nemocnicích je nyní nad 7000 pacientů a všude vidíme obrovský nárůst. Je zcela evidentní, že se kapacita lůžek blíží svému limitu, možnosti navýšení jsou velmi omezené. Důvodem je nedostatek personálu. Vedla se diksuse o možnosti otevření polní nemocnice. Zatím se tak neděje. Potřebovali bychom pro ni totiž zajistit personál,“ řekl na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví koordinátor intenzivní péče v České republice Vladimír Černý.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek pak varoval, že „epidemie bohužel dynamicky roste, reprodukční číslo je stále a dlouhodobě vyšší než 1. Čísla jsou velmi vysoká. Důvodem je, že probíhá komunitní šíření. Počty hospitalizovaných s covidem nyní rostou o 150 až 200 lidí denně. Pokud se naplní špatné predikce, bude v lednu v nemocnicích až 12 000 lidí s covidem. Nyní je hospitalizováno asi 7300 lidí.“

Některá krajská zdravotnická zařízení podle Černého uvedla, že už jsou na konci svých možnosti. Nejhorší situace je nyní v Moravskoslezském kraji. Více než 200 pacientů s covidem mají mimo jiné ve fakultních nemocnicích v Ostravě, Brně či Plzni.

Oba se shodli na tom, že v dalších dnech počet pacientů v nemocnicích poroste. „Zatímco počty nově nakažených by díky opatřením přijatým po Vánocích mohly začít klesat už dnes, v nemocnicích bude brzdná dráha delší, tam dojde k poklesu až po 15. lednu,“ dodal Dušek.

Navyšování kapacit lůžek v nemocnicích už není přílioš možné, nikoliv kvůli jejich neodstatku nebo chybějícímu technickému vybavení – důvodem je nedostatek personálu. Mnoho zdravotníků je nakažených, v karanténě nebo v izolaci. Proto také aktuálně není reálné otevření polních nemocnic v Praze a na brněnském Výstavišti.

„Možnosti navýšení personálu v nemocnicích jsou vyčerpány,“ potvrdil dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Pokud by to bylo možné, mohlo by pomoci otevření škol, aby se mohly vrátit sestřičky, které jsou nyní s dětmi doma. Obecně je ale cestou z krize dodržování opatření a očkování.“

V nemocnicích je v současnosti asi 7300 lidí s nemocí covid-19, z nich asi 1100 vyžaduje intenzivní péči. Podporu dýchání potřebuje asi 570 lidí.

„V opatřeních je nutné nadále pokračovat. Epidemie má stále sílu, pokud by se virus pustil z řetězu, masově by prošel populací, což by byl velký problém,“ varuje Dušek.

Zdroj