Nemocnice k úmrtí dítěte s covidem: Šlo o porod mrtvého miminka

1 měsíc starý 4

Českem otřásla smutná zpráva o úmrtí prvního dítěte s nemocí covid-19. Podle liberecké nemocnice šlo o porod mrtvého miminka, uvedl server CNN Prima NEWS, kterému informaci potvrdil mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Říčař.

„Byl to porod mrtvého miminka. Na přelomu října a listopadu jsme přijali pacientku s pozitivní diagnózou na COVID-19, která byla v pokročilém stádiu těhotenství. Došlo k porodu mrtvého dítěte. Pro někoho statistika, pro někoho nekonečně smutný životní příběh,“ sdělil Říčař.

Podle zveřejněných informací mělo dítě zemřít 23. listopadu a šlo o holčičku. „S ohledem na ochranu osobních údajů informaci potvrzovat nebudu,“ řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Údaje ale vyplývají z aktualizovaných dat.

Dále čtěte

ČTK

Firmy Agrofertu dostaly podle Pirátů za tři roky od státu 20 miliard

Firmy z holdingu Agrofert dostaly od konce roku 2017 do začátku letošního prosince na dotacích či veřejných zakázkách 20,21 miliardy korun. ...

číst článek »

Není to ale poprvé, co se na stránkách ministerstva zdravotnictví objevily podobné údaje. V polovině listopadu byl ve statistikách zaznamenán chlapec, který se nedožil ani jednoho roku. Chlapec údajně pocházel z Moravskoslezského kraje a zemřel 12. listopadu.

„Údaj je pravdivý, nicméně ministerstvo zdravotnictví ani ÚZIS s ohledem na ochranu osobních údajů nesdělují další informace o jednotlivých osobách nebo případech,“ sdělila Peterová.

Mluvčí Úřadu zdravotnických informací a statistiky ČR Lenka Svobodová ale informaci vyvrátila. Údajně šlo o chybu v datech. „Mám informaci, že je to omyl, žádné dítě nezemřelo,“ řekla.

Nejvíce obětí koronaviru je evidováno ve věkové skupině 75 až 84 let, a to 3.432 z celkového počtu 9.136 zemřelých. Počet obětí je ale aktualizován až s časovým zpožděním poté, co počet potvrdí příslušná krajská hygienická stanice.

Zdroj