Nemocnice v Benešově a Mladé Boleslavi jsou plné. Lůžka dochází všude, Blatný zapojí do péče další zařízení

2 měsíce starý 12

„Situce není růžová, nelepší se, ale zatím to není tak dramatické, že bychom byli úplně na nule. Ale je to v podstatě číslo, které se té nule limitně blíží,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Kvůli vyčerpání kapacit v nemocnicích ke stejnému opatření přikročil již dříve Pardubický kraj. V takovém stavu péče v nemocnici neodpovídá běžnému standardu.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) proto připravuje rozhodnutí, kterým vláda do péče o pacienty s covidem zapojí více zdravotnických zařízení. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Předpokládá, že vláda materiál projedná ještě dnes. „Čekám na ministra Blatného,“ napsal Babiš. K zapojení například plastických chirurgií, hospiců či lázní vyzvalo kabinet uskupení Spolu.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) avizoval, že vláda zváží kvůli koronavirové pandemii uložení pracovní povinnosti ambulantnímu personálu, který by pomáhal v nemocnicích. Návrh podle lidoveckého poslance Víta Kaňkovského není a priori špatný, jako první by ale podle něj měli být zmobilizováni zdravotníci v lůžkových zařízeních, kteří mají k péči blíž a mohou ji začít poskytovat v řádech hodin.

Benešovská nemocnice vyhlásila stav hromadného postižení v 08:00, mladoboleslavská o hodinu později. „Situace se vyvíjí velmi rychle, během dnešního či zítřejšího (čtvrtečního) dne lze očekávat vyhlášení stavu hromadného postižení osob v dalších nemocnicích, případně plošně v celém kraji,“ uvedla hejtmanka Pecková.

V mladoboleslavské i benešovské nemocnici jsou podle Pavlíka vytížená oddělení ARO a JIP. „V každém tom zařízení je jedno lůžko volné,“ uvedl radní. Co se týká počtu pacientů, nejhorší situace začíná být podle Pavlíka v Kolíně, kde je v posledních dnech výrazný nárůst počtu případů.

Krajská nemocnice v Kolíně se pohybuje na horní hranici vyčleněných lůžek pro pacienty s COVID-19. V nemocnici leží 101 pacientů s koronavirem, dalších 31 v nemocnici Kutné Hoře, která pod kolínskou nemocnici spadá. Současná situace je oproti podzimní vlně pandemie nesrovnatelně horší, řekla mluvčí nemocnice Stanislava Kubincová.

Stav hromadného postižení je mimořádnou událostí, při níž se zdravotnické zařízení dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče kvůli nedostatku zdrojů už neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče v ČR. „Poskytovatel zdravotní péče jej vyhlásí v případě vyčerpání všech běžně provozovaných i reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy již není schopen další kapacity vytvořit či při dalším navyšování počtu lůžek garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče,“ dodala Pecková.

Podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála není stav hromadného postižení osob žádným mimořádným stavem, ale popisem situace a chování záchranářů například po hromadných nehodách. Pro nemocnice a pacienty a jejich práva nemá takový žádný dopad, míní právník. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes novinářům řekl, že pardubický krok chápe především jako konstatování faktu. „Souvisí se způsobem, jak zdravotnická zařízení odbavují nebo řeší případy, je to stav, kdy není možné poskytnout ideální péči všem a je třeba začít uplatňovat nějaké priority,“ uvedl ministr po jednání Ústředního krizového štábu.

Zdroj