Nemocnici v Uherském Hradišti zatopila před 25 lety voda. Pacienty evakuovali hasiči a armáda

4 měsíce starý 81

Během několika málo hodin se budovy ocitly pod vodou. 25 let zpátky vytopila velká povodeň nemocnici v Uherském Hradišti. Lékaři a sestry museli v červenci 1997 evakuovat 500 pacientů. Do špitálu se ale tehdy nedostaly sanitky, nepoužitelný byl i heliport.

Uherské Hradiště 14:30 13. července 2022

Povodňová kronika, kterou vytvářeli sestry v Uherskohradišťské nemocnice | Foto: Veronika Žeravová | Zdroj: Český rozhlas

Voda zatopila první patra pavilonů, netekla pitná voda, na chodbách sahala až do výšky jednoho metru. Evakuovat pacienty museli hasiči a vojáci.

Pomáhala jim sestra Irena Kadlčíková: „Převáželi jsme pacienty na loďkách a v hasičských autech.“ Poté přeložili pacienty do sanitek a vrtulníků. „Náhradní zařízení tehdy byla třeba Kroměříž, Vsetín nebo Zlín.“

Poslechněte si reportáž z nemocnice v Uherském Hradišti, kde vzpomínali na povodně z roku 1997

Současný ředitel nemocnice Petr Sládek, který byl tehdy lékař, vzpomíná, že evakuaci armáda zprvu odmítala. Jakmile ale voda přišla, nastal chaos. „Začala tady jezdit vysoká obrněná auta, která musela pacienty odvážet,“ dodává ředitel.

Personál z uherskohradišťské nemocnice vypomáhal v náhradních nemocnicích. Poté, co voda opadla, musela se nejprve dát nemocnice a její zařízení z hygienických důvodů do pořádku.

OBRAZEM: Když přišla ničivá voda. Povodně v roce 1997 braly lidské životy, bouraly domy i celé čtvrti

Číst článek

„Týden se u nás nic nedělo, protože tady stála voda. Jakmile opadla, tak se muselo začít uklízet. To ale trvalo dlouho, jelikož voda nanesla mnoho bahna,“ vysvětluje Sládek a doplňuje, že nemocnice se vrátila do provozu až tři týdny po povodních.

Uherskohradišťská nemocnice byla v té době jedinou zatopenou nemocnicí v České republice. Evakuovat se musela i podruhé, v roce 2006. Tehdy se ale voda do areálu nedostala.

S tím, že se povodně mohou vrátit, v Uherském Hradišti i proto počítají například při rekonstrukcích budov.

Povodňová kronika Uherskohradišťské nemocnice | Foto: Veronika Žeravová | Zdroj: Český rozhlas

Veronika Žeravová

Zdroj