„Neoddiskutovatelný benefit.“ AstraZeneca Česku dál nevadí, v EU ji čeká klíčový čtvrtek

1 měsíc starý 5
 Marco Verch, FlickrNěkteré evropské země v tomto týdnu očkování touto látkou zastavily kvůli podezřením na vážné vedlejší účinky, například krevní sraženiny, naposledy Irsko. Foto: Marco Verch, Flickr

Česko bude nadále očkovat vakcínou od AstraZeneky. V EU ale v posledních dnech více než polovina států vakcínou nebo nějakou její šarží přestala očkovat kvůli diskusi o případech krevních sraženin. Ve čtvrtek by měl bezpečnostní výbor Evropské lékové agentury (EMA) představit finální verdikt. Média i odborníci ale nyní diskutují o tom, zda je pozastavení očkování vedené spíš politickou, či odbornou motivací.

Evropské země začaly zastavovat očkování AstraZenekou už minulý týden. Nejprve šlo pouze o jednu šarži v Rakousku, postupně se ale přidaly další země. Červenou zatím vakcíně daly například Dánsko, Německo, Francie, Španělsko, Portugalsko, Norsko, Nizozemsko, Island nebo Švédsko.

Česko ale i po dnešku zůstává mezi zeměmi, kde se vakcínou dál standardně očkuje. „Rada vlády pro zdravotní rizika řešila očkování AstraZenekou. Pan ministr (Jan Blatný) je hematolog a řekl, že tomu rozumí,“ popsal ranní rozhodnutí rady vlády její předseda, premiér Andrej Babiš (ANO). „Česká republika bude dál pokračovat v očkování touto vakcínou,“ doplnil.

„Myslím, že by to nemělo být politické rozhodnutí, měli bychom počkat na rozhodnutí EMA. A pochopil jsem, že takto se k tomu staví i ministerstvo zdravotnictví. Nemají žádné relevantní důvody pro to, aby bylo toto očkování pozastaveno,“ potvrdil stanovisko rady její člen Martin Kuba (ODS), předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman.

Zároveň ale přiznal, že kauza může mít negativní důsledky na ochotu některých lidí nechat se touto vakcínou očkovat. „Lidé to samozřejmě vnímají z médií, je to velmi komplikovaná věc. Logicky pak v krajích bude růst počet lidí, kteří tu vakcínu nebudou chtít,“ popsal své obavy jihočeský hejtman.

Přečtěte si také

Šarží AstraZeneky, kterou Italové stopli, se dál očkuje. „Nebyla prokázána souvislost s úmrtími,“ vysvětlil Blatný

Sám ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že „zatím nebyla prokázána příčinná souvislost mezi podáním vakcíny a těmito stavy (embolie, krevní sraženiny atd.). Nelze tudíž vyvozovat, že by záležitost byla spojená s podáváním této vakcíny. Její benefit je neoddiskutovatelný.“

SÚKL: Neprokázalo se, že je třeba očkování přerušit

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), do jehož kompetence dozor nad vakcínami spadá, dnes vydal jasné stanovisko: „Z jedenácti úmrtí, která byla nahlášena v ČR jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti covid-19, nebylo

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Očkování

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější

Zdroj