Nervozita z návratu do práce po rodičovské? Zapomeňte na ni, máte co nabídnout

4 měsíce starý 65

Nesejde na tom, jak dlouho jste byli doma s dětmi. Výchova těch nejmenších je natolik odlišná záležitost od pracovního procesu, že nejeden člověk před opětovným zařazením do zaměstnání alespoň lehce znervózní.

Ať už jste máma nebo táta, možná řešíte, že návrat do zaměstnání může být těžší, než byste si dřív mysleli. Nejste s jistí, zda budete stíhat tempo ostatních – mnohdy bezdětných – kolegů. Cítíte na sobě, že schopnost vzdělávat se a posouvat se ve svém oboru kupředu, je těžší a těžší. Třeba si ani nejste jistí, zda obor nechcete změnit. A jediné, čím si naopak jistí jste, je fakt, že už práci nemůžete dávat 100 % času a energie.

Pokud vás brzy čeká návrat do práce, hoďte podobné starosti za hlavu. A pokuste se v sobě najít starou dobrou motivaci a chuť k práci. Zbytek dorazí vzápětí. Navzdory možným obavám totiž máte co nabídnout. Stačí vědět, co chcete a kam máte cílit. „Je přirozené přerušit pracovní nasazení a věnovat se rodině. Ostatně vy nejlíp víte, co všechno jste se během rodičovské naučil/a. Takže není potřeba se za toto období stydět. Navíc z něj můžete udělat i svoji přednost,“ píše web Jobs.cz.

K rodičovství se v CV s klidem přihlaste

Možná vás napadá, že položka porod a výchova dětí se v životopise právě nevyjímá. Nebo že v něm nemá co dělat a patří do něj pouze pracovní zkušenosti. Zamlčet tak důležitou životní etapu by ovšem byla chyba. Co by na to asi zaměstnavatel později řekl, kdyby v největším frmolu zjistil, že si potřebujete odskočit k právě nachlazeným ratolestem?

Jistě, výchova dětí si vybírá daně. Rodina je obvykle na prvním místě. Přesto se nebojte z péče o nejmladší členy domácnosti vytěžit maximum. Všichni víme, jaká dřina to je. Tak se pochlubte, co všechno zvládáte. Vedení vícečetného týmu, time management, empatie, schopnost jednat v krizových situacích s chladnou hlavou, práce v hlučném prostředí. To všechno jsou těžce nabyté schopnosti, které s dětmi dokážeme vypilovat k dokonalosti. Tak je neváhejte zužitkovat a dobře prodat.

Bez přípravy ani ránu

Pokud se chystáte na pohovor, dobře se na něj připravte. A to i v případě, že míříte zpět do firmy, kde to dobře znáte. „Zvlášť pokud se do práce vracíte po několika letech, je vhodné doplnit a obnovit své znalosti z oboru. Možná nastaly různé změny, vyšly nové zákony a podobně. Také ve firmě mohlo dojít k organizačním či personálním změnám. O těch by vás mohla informovat kolegyně nebo kolega na příjemném obědě,“ doporučuje Orange Academy.

A těm, kteří chtějí vplout do neznámých vod web Mám pohovor radí: „Pokud víte, že vám dítě nastoupí do školky, začněte se poohlížet po nějaké práci v rámci zkráceného úvazku (brigáda, home office, part time). Stačí na pár hodin týdně. Pomůže vám to pomaloučku rozhýbat tu zrezivělou výhybku mezi rodičovským a pracovním životem.“

Stanovení vlastních možností

Je více než vhodné si ještě před pohovorem vyjasnit, kolik času můžete práci věnovat. Málokterý rodič se může vrátit do práce na plný úvazek. Nebojte se říct, že zvládnete jen půl úvazek nebo že by se vám více hodila dohoda o pracovní činnosti.

„Zkuste se se svým zaměstnavatelem domluvit na zkráceném úvazku. Pokud tomu nebrání provozní důvody, měl by vašemu požadavku vyhovět. Skvělým řešením pro mnoho pozic se také může stát home office nebo kombinace obojího. Obě varianty lze domluvit třeba pouze dočasně,“ uvádí web Orange Academy.

Pokud je ve vašem případě práce nutná, nejčastěji z finančních důvodů, s dostatečným předstihem si zajistěte hlídání dětí. Ať už domluvíte školku nebo přizvete babičku, která ale bude dopředu dobře znát časový rozsah své nové brigády, řešení je jen na vás. Důležité je, že o potomky bude dobře postaráno. A vy se tak budete moct práci ve stanoveném čase věnovat naplno.

Zdroj