Nesestříhané video z vpádu do Kapitolu zachycuje scestné naděje jeho pachatelů i zbytečnou smrt

1 měsíc starý 9

Video jednoho z účastníků vpádu do budovy Kapitolu, které v závěru zachycuje i okamžik zbytečné smrti veteránky Ashli Babbittové, skýtá představu o uvažování aktérů tohoto běsnícího davu.

Předmětný čtyřicetiminutový nesestříhaný záznam z vpádu davu podporovatelů končícího prezidenta Donalda Trumpa do sídla Kongresu ve Washingtonu zachycuje kromě fatálního okamžiku Babbittové i demolování zařízení a vyhrožování policistům, ale také projevy euforie. „To není skutečné, to je život!“ žasne autor videa v okamžiku, kdy v neoklasicistní budově Kapitolu vstupuje do rotundy s kopulí a jiný z účastníků jej doplňuje domněnkou, že jde o revoluci. „Jestli tohle nebude ten nejlepší záznam, jaký jsem kdy v životě pořídil…,“ raduje se autor poněkud předčasně.

Několik jedinců se ještě umírněným vystupováním vymyká způsobům většiny, jeden takový rozmlouvá s policistou a drží jej za rameno, jiný nabádá ostatní, aby neničili sochy. Autor videa mu ovšem lakonicky opáčí: „Lidi tohle nejspíš zapálí, takže na to už bude asi pozdě.“ Tentýž muž zcela pomíjí, když další z davu s rozběhem demoluje zařízení. Muž s kamerou se v jiný okamžik také nezdráhá vyhrožovat policistům. „Je tu mnoho lidí, nechci vás vidět zraněné,“ dožaduje se uvolnění cesty a později ostatním nabízí svůj nůž.

V záběrech většinou není vidět jedince, kteří by od pohledu patřili k neonacistům, jako byli ti s nacistickými symboly na oblečení anebo ti, kteří před budovou ničili vybavení novinářů. Záznam ukazuje jednoduše uvažující lidi, řídící se emocemi namísto rozumem a zjevně přesvědčené o slovech svého idolu neuznávajícího svou porážku ve volbách.

Událost se vyhrocuje ve 35. minutě u dveří do sálu se stále ještě přítomnými zákonodárci. Autor videa i další přítomní celkem pětkrát hlasitě varují ostatní, že stojí proti zbrani. Teprve 35letá veteránka letectva a příznivkyně konspiračních teorií Ashli Babbittová se přesto vrhá na dveře a zasahuje ji fatální střela do hrudníku. Její jednání postrádá jakoukoliv logiku. Evropan by rázným počínáním amerických střelců mohl být i v této situaci zaskočen, ale pro jednání dotyčné americké vojákyně se jen těžko bude hledat vysvětlení.

Zdroj