Nesplacené účty za dopravu roušek z Číny: státu za převoz daru dluží i Tvrdíkova komora

3 měsíce starý 8

Tvrdil, že z toho nic nemá. Přísně vzato ale Jaroslav Tvrdík využil loňské státní spoje z Číny pro přepravu ochranných pomůcek. Roušky a respirátory poté zamířily do strojíren Žďas či k hráčům Slavie. A také jako dar z Číny pražským zdravotníkům. Účet za dopravu ale nechce – podobně jako některé další firmy – zaplatit. Na nesrovnalosti upozornil Nejvyšší kontrolní úřad. Vnitro kvůli chybějícím platbám rozeslalo už několik předžalobních výzev.

Doporučujeme Praha 5:00 1. dubna 2021

Prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík pomáhal na jaře s nákupem a přepravou ochranných pomůcek z Číny | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Ministerstvo nezaplatilo nic ani mně, ani komoře. Byla krize a vydělávat na krizi je prostě nemravné,“ prohlásil šéf Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík pro iROZHLAS.cz před rokem, když pomáhal s nákupem ochranných pomůcek a s jejich přepravou do Česka.

‚Komunikace ochladla.‘ Čína otálí s dodávkou milionů testů do škol, důvodem můžou být linky z Tchaj-wanu

Číst článek

V tuzemsku byl tehdy roušek a respirátorů kritický nedostatek. ÚKŠ v čele Janem Hamáčkem (ČSSD) proto zvolil jako nejrychlejší řešení nákupy v Číně. A hlavním prostředníkem stamilionových obchodů byl díky svým kontaktům na tamní funkcionáře i podnikatele právě Tvrdík.

Ačkoli tehdy odmítl, že by z toho měl osobní profit, své výsadní role přece jen využil. Díky dopravnímu spojení hrazenému ministerstvem vnitra Tvrdík do Česka dopravil ochranné pomůcky nakoupené čínskou státní společností Citic Europe, které rovněž šéfuje.

„Citic Europe si pořizovala ochranné pomůcky pro potřebu zaměstnanců dceřiných společností jako Žďas nebo Slavia,“ přiblížil nyní Tvrdík pro iROZHLAS.cz. Materiál podle něj dorazil z Číny v poslední státní dodávce, která putovala vlakem. A náklady na dopravu ve výši 40 tisíc korun kolos bez námitek zaplatil.

Chybějící platby

Jiná je ovšem situace u Smíšené česko-čínské komory, které resort kvůli státní přepravě vystavil fakturu na milion korun. Tvrdík však sumu odmítá zaplatit. Důvod? Pod hlavičkou komory šel totiž z Číny skrze letecký most dar od provincie Če-ťiang.

„Dar provincie Zhejiang (česky Če-ťiang – pozn. red.) byl vůbec prvním ze strany čínských provincií a byl přepraven leteckým mostem. Ochranné prostředky pro Citic Europe byly až úplně poslední zásilkou přepravenou z Číny posledním vlakovým spojením.“

Jaroslav Tvrdík

„Komora nebyla příjemcem, byla jen prostředníkem předání daru,“ vysvětlil Tvrdík. Konkrétně šlo o 30 tisíc roušek a 20 tisíc respirátorů, které poté obdržela Fakultní nemocnice v Motole, a 10 tisíc respirátorů. Ty zase získala Ústřední vojenská nemocnice.

„Provincie je nakoupila a hasičský záchranný sbor je hned z letiště předal přímo oběma zdravotnickým zařízením,“ pokračoval Tvrdík. Komora proto podle něj požádala o prominutí dluhu. „Nedisponovali jsme odpovídající částkou a hodnota daru násobně převyšovala hodnotu přepravy,“ zdůvodnil.

Ministerstvo vnitra zatím o žádosti nerozhodlo. „Věříme, že nám bude vyhověno. Zprostředkovali jsme dar mezi státními subjekty. Neměli jsme z toho žádný prospěch a úhrada nákladů by byla pro komoru v současné ekonomické krizi existenční starostí,“ uzavřel Tvrdík.

Případné prominutí dluhu však musí podle mluvčího vnitra Ondřeje Krátošky nejdříve schválit ministerstvo financí, a to „v souladu se zákonem o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích“. Resort vedený Alenou Schillerovou (za ANO) k tomu redakci nechtěl nic říct a pouze odkázal zpět na vnitro.

Předžalobní výzvy

Mezi neplatiči nákladů za dopravu ochranných pomůcek z Číny se ocitly i další společnosti. Například brněnská firma Respilon kvůli tomu dluží státu bezmála půl milionu korun. „Nedoložila tvrzené údaje, že dovezený materiál darovala státu,“ upřesnil Krátoška.

Účet za dopravu odmítla podle něj zaplatit také pražská firma Cedes Logistik či společnost Mediservis, které převážely ochranné pomůcky určené pro ministerstvo zdravotnictví. A podnik Inexport, který zase dodával skrze vládní linku materiál Plzeňskému kraji. Ministerstvo vnitra čtveřici firem poslalo podle Krátošky kvůli nedoplatkům předžalobní výzvy.

Na společnosti, které si z Číny nechaly za státní peníze přivézt roušky a respirátory, minulý týden ve své kontrolní zprávě upozornil Nejvyšší kontrolní úřad. Podle něj resorty neměly platby za dopravu smluvně ošetřenou a řešily je navíc se zpožděním.

„Jednalo se o náklady ve výši 81 milionů korun, u nichž Nejvyšší kontrolní úřad upozorňuje na riziko jejich neuhrazení, neboť podmínky úhrady nebyly předem smluvně ošetřeny,“ napsali kontroloři s tím, že ke dni 5. listopadu 2020 vnitro náklady naúčtovalo celkem 15 subjektům.

Chaos v nákupech

Do té doby fakturu za dopravu zaplatil pouze podnik Citic Europe. Po prověrce Nejvyššího kontrolního úřadu požadovanou částku podle údajů poskytnutých vnitrem uhradila také firma KPRHT 4 a slovenské ministerstvo vnitra, kterému Česko pomůcky rovněž převáželo.

Ministerstvo prověří karibské angažmá šéfa dozorčí rady České exportní banky. Může přijít o místo

Číst článek

Z celkové částky necelých 81 milionů, která chyběla, tak bylo dosud uhrazeno 53 milionů a dalších devět milionů se aktuálně vymáhá. Platby ve výši 18 milionů pak vnitro přeúčtovalo na ministerstvo zdravotnictví, které nedoplatky řešilo slevou ze zakoupeného materiálu.

„V několika případech ministerstvo zdravotnictví zakoupilo zboží s dodací podmínkou do Česka, ale díky volné kapacitě v letadlech zajišťovaných ministerstvem vnitra nabídlo dodavatelům, že výměnou za adekvátní slevu z ceny zboží zajistí přepravu stát,“ přiblížila mluvčí resortu Barbora Peterová.

A to se podle ní také stalo. Například u firmy Supervize Hologramy, která resortu díky leteckému mostu dodala z Číny respirátory FFP2 za 60 milionů korun bez DPH. Dodatečná sleva činila 245 tisíc korun, jak lze vyčíst z registru smluv. U zbylých firem ale výši slevy nelze ve zveřejněné dokumentaci dohledat.

Celkem na dopravě ochranných pomůcek z Číny zaplatil stát 987 milionů korun. Vedle nedostatků ve fakturách za přepravu Nejvyšší kontrolní úřad ve své prověrce došel také k závěru, že nákupy roušek a respirátorů během jarní vlny koronaviru byly chaotické, a to mimo jiné i proto, že resorty nespolupracovaly. Ministerstvo vnitra i zdravotnictví ale výtky odmítly.

Kristýna Guryčová

Zdroj