Nestydět se a co nejvíc mluvit. To je první úkol pro děti z Ukrajiny, které nastoupily do českých škol

2 měsíce starý 30

Děti mají za sebou první týden ve škole. A to i školáci původem z Ukrajiny, kteří s rodiči utekli před válkou do Česka. Do základních škol v Ústeckém kraji jich podle krajského odboru školství nastoupily necelé tři tisíce, z toho zhruba 80 do školy na prosetickém sídlišti v Teplicích.

Teplice 14:12 9. září 2022

Jde o to pomoci dětem zvládnout ten strach a zapojit je do nového prostředí. | Zdroj: Profimedia

S dorozuměním pomáhá dětem psycholožka Olga Gabor, která z Ukrajiny přišla už před sedmi lety. I ona do školy nastoupila 1. září coby adaptační koordinátorka – i pro ukrajinské děti.

Nestydět se a co nejvíc mluvit. To je první úkol pro nové školáky z Ukrajiny, kteří nastoupili do českých škol

„Nejvíc jde o to pomoci dětem zvládnout ten strach a zapojit je do nového prostředí. Také se musí naučit mluvit a nebát se. Děti vidí, že jim někdo rozumí – chytnou mě za ruku, to mě hodně potěší. Spolu se domluvíme. A pak také s třídními učitelkami. Stále k nám navíc přicházejí další děti, tak tu jsem celý den a věnuji se jim,“ popisuje svoji práci Gabor.

Novou školní posilou, která také pomůže ukrajinským školákům, je i speciální pedagožka Veronika Černucká.

Kde jsou ukrajinští žáci? Část dětí nenastoupila do základních škol, ty se snaží zjistit, proč vlastně chybí

Číst článek

„Už jsme se domlouvali, že bude logopedie. Já jsem si včera zjišťovala, jak na tom děti jsou. Ony mají samozřejmě jiný přízvuk a bude jim dělat problémy ř. Zjistila jsem také, že jeden chlapeček, co byl u mě, neumí r,“ popisuje Černucká.

Učitelka 1. B Pavlína Císařová má na starosti osm dětí z Ukrajiny. „My se vlastně teprve seznamujeme. Je důležité, aby chod školy přeložila dětem paní Olga, aby bylo jasné, jak to tady funguje. Musím říct, že se opravdu uklidnily – že už věděly, do čeho jdou.“

To stejné pomáhá nejen dětem, ale i jejich rodinám.

Jana Vitásková

Zdroj