Netolický nehodlá žádat o aktivaci nemocnice v Těchoníně

2 měsíce starý 12

9. března 2021, 14:39 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Žádat o aktivaci vojenské infekční nemocnice v Těchoníně na Orlickoústecku nemá smysl. Personál, který by tam pečoval o covidové pacienty, by chyběl jinde. ČTK to dnes řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD). V regionu jsou již nemocnice přeplněné, pečují o více než 500 pacientů s koronavirem. Proto dnes kraj využil pomoci Polska a převezl tam jednu pacientku.

Martin Netolický

Martin Netolický
FOTO: Facebook

"Občané se nás velice ptají, proč vyžadujeme zahraniční pomoc a nevyužijeme Těchonín. Má zcela jiné úkoly, je především pro karanténu vojáků, kteří se vrací z misí," řekl hejtman.

Podnět k aktivaci vojenského zařízení dává hlavní hygienik prostřednictvím Ředitelství pro operace ministerstva obrany. V minulosti se o zapojení vojenské nemocnice pro civilní obyvatelstvo opakovaně hovořilo. Těchonín má 28 lůžek, z toho osm pro intenzivní péči. Do karantény tam může jít přibližně 60 lidí.

"Aktivace Těchonína by nepomohla vůbec ničemu. Znamenala by potřebu až 150 zaměstnanců. Většina zdravotníků, kteří by tam byli povoláni, v současné době pracuje ve vojenském nebo civilním zdravotnictví. V Těchoníně nejsou zaměstnanci alokováni stále," řekl hejtman.

Centrum biologické ochrany v Těchoníně slouží k léčbě a izolaci pacientů se zvlášť nebezpečnými infekčními nemocemi. Je jediné takto specializované pracoviště, které má Česká republika k dispozici. Nemocnice je v areálu, který byl vybudován na přelomu 60. a 70. let minulého století.

Zdroj