Netuším, co bývalý pan ministr míní. Černochová se vysmála Metnarovi, ten ji obvinil ze zakrývání chyb

před 2 měsíce 69

Jediná hrozící pokuta je ta, kterou nám může udělit Evropská komise v souvislosti s nákupem vrtulníků, který podepisoval pan Metnar, vzkázala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Reagovala tak na slova svého předchůdce v čele resortu Lubomíra Metnara (za ANO), podle kterého se Černochová snaží zakrýt vlastní chyby při nákupech, hrozící pokuty nebo miliardové ztráty, které hrozí u pronájmu letounů Gripen.

„Ministryně obrany se s narůstajícími problémy snaží zakrýt vlastní chyby při nákupech, hrozící pokuty nebo miliardové ztráty, které hrozí u pronájmu gripenů, a vyvolat mylný dojem, že pokuta za nákup vrtulníků něco stála daňové poplatníky. O tom, kdo za to může, má přece předem jasno, ale i tak zadává práci stejnému týmu, který možná pod jejím tlakem dojde k jiným závěrům,“ pustil se na sociální síti do ministryně obrany Jany Černochové její předchůdce Lubomír Metnar.

„V dnešním úhlu pohledu se může zdát, že je to jednoduché, rezort pochybil a dostal pokutu, hledejme viníka. Tak tomu rozhodně není,“ napsal Metnar k nákup dvanácti amerických vrtulníků od americké společnosti Bell, který v roce 2019 ještě ve funkci ministra obrany podepsal. A to i přes to, že konkurent, italská společnost Leonardo, podal námitku.

„Armáda se jasně rozhodla, že chce vrtulníky americké. Ty se kupovaly formou vláda-vláda. Nikým neoslovená firma podala námitku z důvodu, že obecně její vrtulník, který ani nebyl vojenský, nechtěla ČR ani další státy. Nikdo totiž nestojí o nedovyvinutou, neozkoušenou vojenskou techniku. Tak to prostě je,“ pokračoval přechůdce Černochové.

Podle Metnara se nyní hledá, kdo za to může. „Tak na to ale nelze nahlížet. Zakázka prošla kolegiem ministra, na rezort došla námitka a nikdo z dohledových a kontrolních orgánu neřekl, že nelze podepsat smlouvu,“ vzkázal s tím, že celý kontrolní mechanismus tehdy neřekl, že to nelze. „Všichni byli rádi, že se k podpisu přistoupilo,“ dodal bývalý ministr obrany.

Černochová hledá viníky

České republice nyní za nákup vrtulníků za 15 miliard hrozí v krajním případě pokuta od Evropské komise. Podle jejího předběžného stanoviska Česko porušilo zásadu ochrany evropského trhu. Kvůli špatnému postupu přitom už resort inkasoval 550milionovou pokutu od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

Černochová se nyní rozhodla zjistit, kdo přesně může za chyby, které začátkem února vedly Evropskou komisi k zahájení řízení proti České republice. „Odpovědnost příslušných osob za pokutu je předmětem prověřování našich legislativců na ministerstvu obrany,“ prohlásila v podcastu PoliTalk k nákupu vrtulníků.

„Všichni věděli, že se ze strany italské firmy jedná o obstrukci a zájem shodit celý kontrakt. Pokud přistoupíme na to, že vláda a její povinnost zajistit bezpečnost naší země může být ovlivněna kteroukoliv firmou, i třeba účelově založenou, a ta může shodit kontrakt v zájmu bezpečnosti České republiky, jedná se dle mého o špatný výklad,“ snažil se dále obhájit nákup Metnar.

Může se stát, že nekoupíme nic

Černochová s tím, že vojenské zakázky jsou často předmětem obstrukcí a spekulací, souhlasila. „Může se pak skutečně stát, že nekoupíme nikdy nic, pokud se nebudeme bránit námitkám subjektů, které nikdy nemohly danou zakázku splnit. Novela zákona o zadávání veřejných zakázek v tomto alespoň částečně pomohla, ale principiálně problém neodstranila,“ reagovala na slova svého předchůdce ministryně obrany s tím, že je potřeba systém zjednodušit a zefektivnit. „Řadu kroků jsme již přijali v rámci ministerstva, ale potřeba je i průběžně upravovat legislativu,“ doplnila Černochová.

Nařčení z toho, že se s „narůstajícími problémy snaží zakrýt vlastní chyby při nákupech“, si však od Metnara šéfka resortu líbit nenechala. „Předně netuším, co bývalý pan ministr míní  ,zakrýváním vlastních chyb při nákupech‘ nebo ,hrozícími pokutami‘. Jediná hrozící pokuta je snad jen ta, kterou nám může udělit Evropská komise v souvislosti s nákupem vrtulníků – tedy nákupem, který podepisoval pan Metnar,“ vpálila někdejšímu ministrovi za hnutí ANO.

„Co se týče pronájmu gripenů, se švédskou stranou jednáme o prodloužení pronájmu do doby, než u nás přistanou F-35. To je přece jediný správný postup. Všichni snad známe ekonomickou realitu. Pokud bychom nákup nových letounů odkládali, jak vybízela opozice, dorazily by k nám ještě později a byly by dražší. A stejně bychom museli přechodné období vyřešit,“ vzkázala Černochová. „Nerozumím tedy ani těm ,miliardovým ztrátám‘. Touto logikou se mělo o systémovém řešení pro stíhací letectvo na 40 – 50 let rozhodnout už v květnu 2014, kdy bylo podepsáno prodloužení pronájmu gripenů do roku 2027, a dlouhodobé řešení budoucnosti nadzvukového letectva se tím odložilo o dalších 12 let,“ vysvětlila ministryně obrany.

I v důsledku toho je dnes podle šéfky resortu všechno dražší a s termínem pozdějšího dodání. „Já jsem proto především ráda, že vzdušné síly dostanou nejmodernější letouny, které představují generační skok dopředu a zajistí našim letcům budoucnost na další desítky let. Provizorií už bylo dost,“ uzavřela Černochová.

Přečtěte celý článek