Netvrdíme, že je na věnci trikolora. Co se nejprve zeptat, odmítá město trapas primátora

2 týdny starý 11

Karviná odmítla, že by primátor města Jan Wolf (SOCDEM) a jeho dva náměstci položili při výročí 17. listopadu k pamětní desce obětem politické perzekuce věnec se špatnou trikolorou. Namísto českých barev v pořadí bílá, červená a modrá představitelé Karviné totiž dorazili s věncem, kde je bílá uprostřed. Město podle svých slov však nikdy netvrdilo, že na věnci měla být trikolora.

„My netvrdíme, že na věnci je trikolora. Co se nejprve zeptat? Na věnci může být jakákoliv stuha,“ vzkázalo město prostřednictvím svého oficiálního účtu na sociální síti X. Zatímco všechny instituce používají při významných výročích na věncích stuhu s českou trikolorou, v Karviné to zřejmě vidí jinak.

Jen o pár dní dříve přitom náměstek karvinského primátora Radim Slíva (SOCDEM) použil při připomínce Dne válečných veteránů stuhu s českou trikolorou. „Dnešní den je věnovaný památce válečných veteránů, datum se pojí s ukončením první světové války v roce 1918. Celosvětově se slaví jako Den veteránů nebo Den vzpomínek a v České republice je významným dnem od roku 2001. Náměstek primátora města Karviné Radim Slíva uctil pietním aktem tento památeční den,“ oznámilo město 11. listopadu na sociální síti.

Náměstek karvinského primátor Radim Slíva (SOCDEM) použil při připomínce Dne válečných veteránů stuhu s českou trikolorou. FOTO: Statutární město Karviná

FOTO: Statutární město Karviná

Přiložené fotografie pak jasně dokazují, že kytice náměstka Slívy obsahuje stuhu s českou trikolorou. Jinak tomu ale bylo právě při výročí 17. listopadu, kdy primátor spolu s náměstky Lukášem Raszykem (SOCDEM) a Vladimírem Kolkem (ANO) položili k pamětní desce obětem politické perzekuce věnec s podivnou barevnou kombinací.

„Na stuze samozřejmě nejsou barvy České republiky. Ty jsou totiž v pořadí bílá, červená, modrá. Pro laiky připomenu pomůcku, že barvy jdou v pořadí dle abecedy,“ popsal deníku FORUM 24 politolog Petr Sokol, který je zároveň členem České vexilologické společnosti. Tedy organizace, jež se zabývá historií a symbolikou vlajek. „Pan primátor použil něco, co se podobá francouzským státním barvám, ačkoli odstín modré neodpovídá ani jim,“ dodal k trapasu v Karviné politolog Sokol.

Primátor Karviné Jan Wolf (SOCDEM) se svými náměstky u památníku obětem politické perzekuce s chybnou trikolorou. FOTO: Statutární město Karviná

FOTO: Statutární město Karviná

Státní barvy jsou v České republice jedním ze sedmi státních symbolů. Aby se nepletly s dalšími zeměmi s podobnou barevnou kombinací, je určeno také jejich pořadí. Barvy i další současné symboly popisuje zákon o státních symbolech České republiky.

Nezmiňuje konkrétní odstíny barev, zpravidla se však vychází z vyobrazení vlajky v příloze zákona. Státní barvy se nacházejí například na stuhách, řemíncích medailí či sportovních oceněních.

Pořadím barev se Česko odlišuje od dalších zemí. Například Slovensko v zákoně o státních symbolech barvy nevymezuje, vychází se ale z vlajky, kde po sobě jdou bílá, modrá a červená. Stejné pořadí je pak například na slovinské nebo ruské vlajce.

Zdroj