Neumí rusky, nevěděly, že jsou Rusové, a v Moskvě je vítal Putin. Součástí výměny vězňů jsou i děti špionů

před 1 měsíc 179

Děti ruského páru odsouzeného ve Slovinsku za špionáž, který byl součástí čtvrteční rozsáhlé výměny vězňů mezi Ruskem a Spojenými státy, nevěděly, že jsou Rusové. V pátek to podle agentur řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Moskva 14:14 2. srpna 2024

Děti Arťoma a Anny Dulcevových „zjistily, že jsou Rusové, až když letadlo odstartovalo z Ankary“. V Moskvě je vítal i Vladimir Putin.

Slovinské úřady manžele Dulcevovy, kteří jsou podle Lublaně agenty ruské rozvědky SVR, zadržely ke konci roku 2022, od té doby byli ve vazbě | Zdroj: Profimedia

Děti Arťoma a Anny Dulcevových „zjistily, že jsou Rusové, až když letadlo odstartovalo z Ankary“, řekl v pátek Peskov. Dodal, že si děti myslely, že jsou Argentinci, a že nemluví rusky.

Slovinské úřady manžele Dulcevovy, kteří jsou podle Lublaně agenty ruské rozvědky SVR, zadržely ke konci roku 2022, od té doby byli ve vazbě.

The children of Anna and Artem Dultsev, the Russian deep cover spies returned home as part of the prisoner exchange, didn’t know they were Russian until their plane took off for Moscow for the swap, the Kremlin says. They don’t speak Russian, so Putin greeted them in Spanish. pic.twitter.com/YIGX7uNupg

— max seddon (@maxseddon) August 2, 2024

Ve středu je během procesu v utajeném režimu soud uznal vinnými ze špionáže a falšování dokumentů a nařídil jejich vyhoštění ze země.

Zpravodajským cílem dvojice byla podle vyšetřovatelů Agentura EU pro spolupráci energetických regulačních úřadů (ACER) se sídlem ve slovinském hlavní městě.

Slovinsko rovněž využívali jako základnu pro cesty do Itálie, Chorvatska a dalších evropských zemí, kde tamním ruským agentům předávali pokyny z Moskvy.

Novinář, novinářka, vrah, opoziční politik, kritik a bývalý mariňák. Kdo jsou vězni vyměnění s Ruskem?

Číst článek

V Ankaře se ve čtvrtek uskutečnila nejrozsáhlejší výměna vězňů mezi Ruskem, Spojenými státy a dalšími evropskými zeměmi od dob studené války.

Týkala se 26 lidí a zapojeno bylo sedm zemí; 24 z vyměněných bylo jednou či druhou stranou zadržováno nebo vězněno. Součástí výměny byly právě i dvě děti Dulcevových.

Z ruského vězení se dostal například dopisovatel deníku The Wall Street Journal Evan Gershkovich a bývalý příslušník americké námořní pěchoty Paul Whelan.

Do Ruska se naopak kromě Dulcevových vrátil třeba Vadim Krasikov, odsouzený v Německu na doživotí za vraždu Čečence s gruzínským občanstvím, jenž byl odpůrcem ruského režimu. Mluvčí Kremlu Peskov v pátek potvrdil, že Krasikov sloužil u elitní jednotky ruské tajné služby FSB.

ČTK

Přečtěte celý článek