Neumíme si představit, že tornádo přijde znovu, říká starosta téměř opravených Lužic

5 měsíce starý 34

Tornádu, které se loni prohnalo jihem Moravy, meteorologové naměřili druhou nejvyšší hodnotu Fujitovy stupnice F4. Také do Lužic se Novinky po roce vrátily s kamerou.

„Musím říct, že lidé skutečně makali, dřeli, pracovali, sháněli řemeslníky,“ chválí své spoluobčany starosta.

Nové stavby od základu

Některým ale tornádo domy zdemolovalo tak, že musely být strženy. A ti podle Kláska se stavbou teprve začínají.

„Konkrétně tady v ulici soused staví dřevostavbu. Minulý týden měl hotovou základovou desku a během jednoho dne mu tam vyrostl barák,“ říká nadšeně Klásek.

Kromě jedné paní, která po demolici pozemek prodala, chtějí všichni dotčení občané Lužic v obci zůstat a svůj domov si tu vystavět znovu.

Jak se změnily obce zasažené tornádem před rokem z ptačí perspektivy

Video: Novinky

Likvidační práce za 13 milionů

Poničený byl po tornádu i obecní majetek, zejména zdravotní středisko, do nějž obec investovala už 18 milionů korun z veřejných sbírek.

„To byl první demolovaný barák v obci. Teď jsme ve fázi, kdy děláme podlahy a sádrokartony. V půlce září bychom chtěli tento objekt otvírat,“ říká Klásek.

V Lužicích by člověk už nepoznal, že se zde před rokem prohnalo ničivé tornádo.

Foto: Novinky

Oprava veřejného osvětlení a obecního rozhlasu přišla na zhruba 2,5 milionu korun. Za likvidační práce obec dohromady zaplatila 13 milionů. Oprava kanalizace pak vyšla asi milion korun.

Tornádo v Lanžhotě

„Obrovsky děkuji za solidaritu, která nám pomohla. Z vybraných financí jsme rozdělili 16 milionů mezi občany,“ říká s vděkem starosta.

Lidé v Lužicích začínají být po roce oprav optimističtí, obavy ale vzbudilo malé tornádo v nedalekém Lanžhotě. „Bylo to mrazivé, šokující, je to kousek, Lanžhot je 15 kilometrů. Radši si to vůbec nepřipouštím, ale to nebezpečí tady je,” shrnuje Klásek obavy občanů Lužic z opakování tragického řádění živlů.

Zdroj