Nevěříme ve vojenské řešení války, a proto naše vláda neposílá Ukrajině zbraně, řekl ČT Fico

před 2 měsíce 33

Rozhovor se slovenským premiérem Robertem Ficem po summitu V4 (zdroj: ČT24)

Slovenský premiér Robert Fico míní, že země Visegrádské skupiny sice mají na některé problémy rozdílné názory, ale její existence má smysl. Řekl to v rozhovoru, který poskytl ČT po summitu V4 v Praze. V něm také zopakoval, že nevěří ve vojenské řešení ruské agrese proti Ukrajině, a proto slovenská vláda neposílá napadené zemi zbraně.

Fico připustil, že v rámci V4 jsou země, které považují vojenské řešení války za jediné možné, zatímco jiné tento způsob odmítají.

„Toto setkání bylo nakonec plné argumentů a vzájemného respektu. Došli jsme k tomu, že pokud se shodneme na základní definici, že došlo k porušení mezinárodního práva, v případě použití ruské vojenské síly na Ukrajině, a že Ukrajina potřebuje další pomoc, ať už vojenskou či nevojenskou, tak má smysl dále pokračovat v rámci spolupráce,“ řekl Fico pro ČT.

Zopakoval také, že právě Slovensko ve vojenské řešení nevěří, a proto neposílá Ukrajině zbraně. „Jsme pro to, aby okamžitě začala mírová jednání, neboť mírová jednání umožňují najít nějaké řešení. Když se budeme spoléhat na další a další zabíjení Slovanů, Ukrajinců a Rusů, to řešení nepřinese.“

Fico kritizoval EU, že nemá žádný mírový plán. Na předchozí dotaz, jak si mírové řešení sám představuje, ale konkrétně neodpověděl. Dodal jen, že požaduje okamžité zastavení palby a příměří. Uvedl rovněž, že listopadové prezidentské volby v USA mohou být rozhodující pro další vývoj konfliktu a že přímá účast vojáků NATO v konfliktu by výrazně zvýšila napětí.

Rozdílné postoje k podpoře Ruskem napadené Ukrajiny se promítají do vztahů uvnitř V4. Český premiér Petr Fiala (ODS) a jeho polský kolega Donald Tusk zdůrazňují, že je třeba podporu Kyjeva zesílit, naopak předseda maďarské vlády Viktor Orbán a právě slovenský premiér Fico jsou zdrženliví až odmítaví. Zejména Fico v minulých dnech šokoval výroky, v nichž převzal některé ruské narativy. 

Přečtěte celý článek