Nevím, jestli Ukrajina získá zpět Krym, řekl polský prezident. Za svá slova nyní schytává kritiku

před 3 měsíce 68

Polský prezident Andrzej Duda řekl v pátek v rozhovoru pro Kanál Zero, že věří, že Ukrajina bude schopna znovu dobýt území okupovaná ruskou armádou v oblasti Donbasu, ale vyjádřil nejistotu ohledně osvobození Krymu. To vyvolalo reakce ze strany ukrajinského velvyslance a polských politiků, kteří vyjádřili své přesvědčení o tom, že Ukrajina si udrží svou územní celistvost. Duda sám je hlasitým zastáncem podpory Kyjeva.

Polský prezident v rozhovoru řekl, že Ukrajina a Západ musí odolat ruské okupaci a imperialismu, ale dodal, že je „těžké odpovědět“, zda se Kyjevu podaří osvobodit okupovaný poloostrov. „Nevím, jestli získá zpět Krym, ale věřím, že získá zpět Doněck a Luhansk,“ řekl Duda.

Prezident uvedl, že poloostrov, nelegálně anektovaný Ruskem v roce 2014, je „zvláštním místem“, a prohlásil, že „historicky byl po většinu času v rukou Ruska“.

Varšava byla doposud jedním z nejvěrnějších spojenců Ukrajiny a představitelé současné i předchozí vlády slíbili podporu ukrajinskému úsilí osvobodit celé území.

Slova polského prezidenta vyvolala reakci ukrajinského velvyslance v Polsku Vasyla Zvarycha. Na sociální síti uvedl, že Krym je Ukrajina, a taky jí zůstane. „Dočasná ruská okupace Krymu je válečný zločin, který bude potrestán. Deokupace Krymu je naším společným úkolem a závazkem se svobodným světem. Bezpochyby to uděláme,“ ujistil.

„Polsko uznává nezávislost Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně stanovených hranic,“ řekl také podle serveru Kyiv Independent polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Sikorski je členem koaliční vlády Donalda Tuska, která v prosinci 2023 nahradila konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS). Duda je považován za spojence PiS.

Poslanec vládní strany Občanská koalice (KO) Roman Giertych označil Dudův komentář za „hloupé prohlášení“. „Chtěl bych připomenout panu Dudovi, že jsou u nás města, která ve své historii patřila Polsku kratší dobu než jiné zemi,“ řekl Giertych.

Sám Duda následně na sociální síti uvedl, že stojí za Ukrajinou a ruská okupace všech území, včetně Krymu, je zločin. „Moje činy a postoj k brutální ruské agresi proti Ukrajině byly a jsou jasné od prvního dne: Rusko porušuje mezinárodní právo, je agresorem a okupantem. Ruský útok na Ukrajinu a okupace mezinárodně uznávaných území Ukrajiny, včetně Krymu, je zločin. Tato válka nemůže skončit ruským vítězstvím. Ruský imperialismus musí být zastaven, poražen a pro budoucnost zablokován. Ukrajina musí vyhrát, protože tuto válku musí vyhrát svobodný svět. Všichni stojíme bok po boku za svobodnou, suverénní a nezávislou Ukrajinu proti agresi a brutálnímu imperialismu,“ napsal.

V minulosti Duda také opakoval, že osvobození Krymu a obnovení plné územní celistvosti Ukrajiny jsou nezbytnými předpoklady nejen pro bezpečnost oblastí Azov a Černého moře, ale také pro stabilitu globální bezpečnostní architektury.

Přečtěte celý článek