Nevyžádané a podvodné telefonáty. Jak se bránit? Pomohou aplikace a ignorování cizích čísel

1 měsíc starý 22

Asi každý z nás někdy zažil hovor z cizího nebo skrytého čísla. Někdy může jít o omyl nebo důležité záležitosti, častokrát ale může jít o hovor, o který rozhodně nestojíte a může vás někdy stát i pěkně draho. V článku si shrneme nejčastější varianty a na co si dát pozor, případně jak se bránit.

Zatočte s nevyžádanými hovory

Tím nejčastějším scénářem bývají nevyžádané hovory. V nejčastějších případech se jedná o různé marketingové společnosti a call centra, která zákazníkům volají s různými nabídkami či různými průzkumy pro zjištění spokojenosti s nějakým produktem či službou. Tyto hovory jsou označované za telemarketing a jejich cílem je většinou zlákání nerozhodného uživatele k nákupu produktu či služby.

Klepněte pro větší obrázek
Call centra to mají dnes díky novele zákona s voláním lidem složitější. Nutný je totiž mít souhlas volaného s kontaktováním.

Zde naštěstí od 1. července 2022 platí novela zákona o elektronických komunikacích, která v tomto ohledu významně mění pravidla hry ve prospěch zákazníka. Nově totiž firmy nemohou telefonicky lidi kontaktovat z různými nabídkami. Kontaktovat vás nesmí ani firmy odvolávající se na to, že vaše číslo bylo vygenerováno náhodně. 

Jako už bylo zmíněno, kontaktovat vás dále mohou firmy, kterým jste souhlas udělili například, když jste se stali jejich zákazníky. Mobilní operátoři, banky, poskytovatelé energií a zkrátka kdokoliv, u koho jste vázaní nějakou smlouvou mají nadále možnost vás kontaktovat například s nabídkou doplňkových služeb či balíčků. I zde je ale možnost své povolení písemně odvolat.

Samozřejmě ani zákon nemusí být 100 % ochranou a je možné, že vzhledem k nevědomosti některých uživatelů to i tak mohou firmy či osoby dále zkoušet s nabídkami dál. V takovém případě může ale volající číslo zákazník ohlásit na Český telekomunikační úřad, který pak tyto firmy či osoby může pokutovat.

Na dalším listu se dozvíte, které aplikace pomohou odhalit nevyžádané hovory.


Nejoblíbenější smartphony

Další oblíbené smartphony


Zdroj