Nevzdáme se, budeme bojovat, burcuje Zelenskyj po začátku bitvy o Donbas

5 měsíce starý 216

Foto: Profimedia.cz

Voják ve službách takzvané Doněcké lidové republiky na území obsazeného Mariupolu.

Rusko útočí na Ukrajinu, situaci sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější události s datem 19. dubna

 • Začala druhá fáze války, oznámil v noci na úterý šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Podle agentury Reuters tím potvrdil dřívější zprávy ukrajinského ministerstva obrany o začátku ruské ofenzivy na východě Ukrajiny. Zahájení útoku na Donbasu následně potvrdil i prezident Volodymyr Zelenskyj. Jermak obyvatele Ukrajiny ujistil, že jejich ozbrojené síly zvládnou ruský útok odrazit.
 • Posílený útok ruské armády provázelo bombardování měst daleko od Donbasu. Například v pondělí na Lvov dopadlo několik raket, útok si vyžádal oběti v řadách civilistů. Lvov a zbytek západní Ukrajiny byly dosud boji zasaženy méně než jiné části Ukrajiny.
 • Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské a proruské jednotky vyčistily celou městskou oblast přístavu Mariupol od ukrajinských sil.
 • Při bojích na Ukrajině zemřel další ruský generál, zástupce velitele 8. armády ruských ozbrojených sil Vladimir Petrovič Frolov. Informovala o tom agentura TASS. Podle britského listu Daily Mail tak Rusko od začátku útoku na Ukrajinu přišlo již o osmého generála.

Válečnou situaci jsme sledovali online i v pondělí

 • Francie posílá Ukrajincům sanitky a hasičské vozy

  Francie věnovala Ukrajině 40 hasičských vozů a sanitek se záchranářským vybavením. Informovala o tom agentura AFP.

  Aid convoy.@AFP's Daniel Mihailescu photographs a convoy of firefighting and relief vehicles, donated by France to Ukraine, arriving at the humanitarian hub of Suceava in Romania.

  The 40 vehicles loaded with tonnes of relief equipment will be handed over to Ukrainian rescuers pic.twitter.com/Hrp2hVumuz

  — AFP News Agency (@AFP) April 19, 2022
 • Podívejte se, kde se teď vedou nejtěžší boje

  Přehledná mapa současného stavu bojů z dílny amerického Institutu pro studium války.

 • Ukrajina odrazila na východě země sedm ruských útoků

  Ukrajinská armáda na východě země odrazila sedm nepřátelských útoků a zničila při tom několik desítek ruské techniky. Uvedl to ukrajinský generální štáb. Ve městě Kreminna ale pokračují boje v ulicích, což znemožňuje evakuaci civilistů, informovala dnes agentura AP. Podle šéfa ukrajinské bezpečností rady Oleksije Danilova se ruským jednotkám podařilo prorazit obranu jen na dvou místech.

 • Do Kyjeva se vrátili zaměstnanci už 17 ambasád

  V ukrajinské metropoli Kyjevě už opět fungují ambasády 17 států světa. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo zahraničí.

 • V mariupolské ocelárně se skrývají ženy a děti

  V ocelárně Azovstal ve městě Mariupol se skrývají desítky až stovky žen a dětí, ukázalo nové video, které na síti Telegram zveřejnil prapor Azov a později i ukrajinské ministerstvo zahraničí. Video nelze ověřit. Velitel Azova Denys Prokopenko už dříve oznámil, že jeho muži brání továrnu, v níž se už týdny skrývají civilisté, zejména ženy s dětmi.

  Thousands of civilians, including women, children and elderly, remain in Mariupol under Russian bombardment. Many hide in bomb shelters along Ukrainian forces, their wounded and dead. People are short of food, water, and medicine, and need immediate safe evacuation.#SaveMariupol pic.twitter.com/QchWTfpafI

  — MFA of Ukraine 🇺🇦 (@MFA_Ukraine) April 18, 2022
 • V Irpini úřady hlásí 269 zabitých

  Ruská armáda zabila v Irpini 269 lidí, oznámil Serhiy Pantelieiev, zástupce vedoucího vyšetřovacího oddělení Národní policie. Ve městě ležícím severozápadně od kyjeva vyšetřovatelé objevili sedm míst, kde Rusové popravovali. Irpiň je jedno z míst, které nejvíce trpělo těžkými boji a ruskou okupací, informoval server Kyiv Independent..

 • Rusko posílilo vojenskou přítomnost na Donbase

  Americké ministerstvo obrany informovalo, že ruská armáda přidala dalších 11 praporů na Donbas a jihovýchod Ukrajiny. Počet praporů se tak oproti minulému týdnu zvýšil na 76. Dalších 22 praporů mají Rusové na severu Ukrajiny.

Zdroj