Nezákonné. Soud smetl požadavek státu mít při návratu do ČR negativní test

5 měsíce starý 9

Předseda soudního senátu Aleš Sabol uvedl, že soud nechce zlehčovat hrozby spojené s šířením covidu ani snahy exekutivy chránit lidské životy a zdraví.

„Ani ve světle těchto hodnot však není možno rezignovat na základní principy právního státu a nelze omezit právo občanů ČR na svobodný návrat do vlasti, aniž by to bylo bezpodmínečně nezbytné,” zdůraznil.

Listina základních práv a svobod zakotvuje právo každého českého občana na svobodný vstup na území ČR.

Zrušená část opatření současně nařizuje mezinárodním dopravcům neumožnit cestu lidem, kteří nepředloží potvrzení o testu nebo diplomatickou nótu o nemožnosti zajistit si test v zemi odjezdu. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové se staly případy, kdy dopravce odmítl přijmout cestujícího na palubu právě proto, že neměl test.

Mít negativní test při návratu do Česka musí mít všichni lidé, pokud cestují ze zemí, které jsou na koronavirové mapě označeny jinak než zelenou barvou. Což znamená téměř všechny země. Další test pak musí lidé při návratu z většiny zemí podstoupit v tuzemsku.

Soud uvedl, že ministerstvo dostatečně nevysvětlilo, proč nestačí právě jen test po návratu.

Právníci už dříve upozorňovali, že pro vstup občanů do jejich vlastní země nelze dávat podmínky. Upozornili, že občana nelze do jeho země nevpustit jen proto, že nemá test.

Ministerstvo zdravotnictví ale uvedlo, že opatření vychází z doporučení Rady Evropy. Tím argumentovalo i soudu. Ten ale konstatoval, že další státy takové přísné požadavky ve vztahu k vlastním obyvatelům nemají. „Naopak předpokládají, že stát ve vztahu ke svým občanům nesmí na požadavku absolvování testu před návratem trvat. Opatření tak ve výsledku nemá oporu ani v klíčovém podkladu, na základě něhož bylo ministerstvem přijato,” sdělil soud. Jiné státy testy při vstupu většinou požadují po obyvatelích jiných zemí, nikoliv po vlastních občanech. U nich to řeší karanténou při návratu.

Ministerstvo na opatření trvá

Ministerstvo zdravotnictví ve středu uvedlo, že o změně opatření v současnosti neuvažuje. To bylo však ještě před rozhodnutím soudu.

"O změně opatření, která by umožňovala podstoupit test po návratu ze zemí se středním až velmi vysokým rizikem nákazy až po návratu do ČR, v současnosti neuvažujeme. Ministerstvo zdravotnictví nicméně nezbytnost přijatých opatření vyhodnocuje pravidelně každý týden," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Ne všechny státy testují masivně a v některých zemích není možné získat test jen tak na vyžádání, je k tomu potřeba indikace například lékařem.

Zdroj