„Nezávislé zahraniční médium,“ pochválil Rajchl web. Ten sídlí v Praze a má vazby na krajní pravici v Nizozemsku a Belgii

2 měsíce starý 105

„Podle českých provládních médií deset tisíc. Podle nezávislých zahraničních ‚přes sto tisíc‘. Tak daleko jsme pokročili v objektivitě informací od roku 1989. Zlatý Rudý právo,“ napsal předseda strany PRO Jindřich Rajchl na svůj profil po sobotní demonstraci. Ke statusu připojil screenshot článku ze serveru Voice of Europe.

Ten napsal, že na Václavské náměstí přišlo přibližně 150 tisíc demonstrantů. Stejný článek později sdílela také senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, která s PRO spolupracuje a na demonstraci také vystoupila. Na jejím Facebooku už příspěvek nelze dohledat, Deník N však má jeho kopii.

Rajchl Deníku N řekl, že pozadí serveru, který označil za „nezávislé zahraniční médium“, nezkoumal. „Já se tím nezabýval,“ řekl Rajchl. Odmítl, že by server byl dezinformační.

„To je nicneříkající nálepka. Vůbec ji nepoužívám, je to nesmysl. Každé médium ve své historii publikovalo informaci, která se postupně ukázala jako nepravdivá,“ prohlásil předseda PRO.

„Zahraniční“ médium se sídlem v Praze

Server Voice of Europe podle svých webových stránek vydává stejnojmenné české „eseróčko“. Stránka uvádí jako sídlo adresu na pražském sídlišti Letňany. Podle obchodního rejstříku ale sídlí v ulici Krakovské v centru Prahy. Jedná se o virtuální sídlo, na stejné adrese je registrovaných dalších skoro 300 firem.

Jako majitel a jednatel firmy je zapsaný Jacek January Jakubczyk s trvalým bydlištěm ve Varšavě. Na stránkách Voice of Europe o něm ale není žádná zmínka, nikdo jménem Jakubczyk na web ani nepřispívá.

Na otázky zaslané na oficiální kontaktní e-mail uvedený na stránkách Voice of Europe redakci přišla anglicky psaná odpověď od „výkonného ředitele“. Ten neuvedl své jméno, proto není jasné, zda se jednalo přímo o Jakubczyka.

Odpověď Voice of Europe

Zdravím vás!

O Vašem médiu bohužel nic nevíme. Byla byste tak laskava a sdělila nám, kdo je vlastníkem Vašeho média? Jaký je zdroj financování?

Voice of Europe podporuje nezávislou a profesionální kvalitní žurnalistiku, zejména v zemích, kde je svoboda médií omezována těmi, kdo mají obrovskou politickou, ekonomickou a kulturní moc.

Navíc si nemyslím, že by vás měly zajímat naše interní záležitosti, jako je pauza naší společnosti, restart, jakékoli informace o zaměstnancích, jejich osobní údaje, sexuální orientace, genderová identita a podobně. (Deník N se na žádné osobní informace neptal, pozn. red.)

Jak již bylo řečeno, jsme malý tým nezávislých novinářů z celého světa, hlavně z Evropy, a nemáme žádné vazby na žádné aktivisty, organizace ani politiky.

V tuto chvíli jste v kontaktu s výkonným ředitelem.

Přeji Vám vše nejlepší,

Výkonný ředitel Voice of Europe

V Česku společnost pod aktuálním názvem a se současným jednatelem působí od března tohoto roku. Ve skutečnosti však historie zpravodajského kanálu Voice of Europe sahá podstatně dále do minulosti.

V roce 2018 na aktivity tohoto webu upozornil nizozemský týdeník De Groene Amsterdammer. Ten ve svém článku upozornil na nápadnou vzájemnou náklonnost mezi Voice of Europe a krajně pravicovým nizozemským politikem Geertem Wildersem. „Voice of Europe čtu každý den a získávám z něj spoustu postřehů,“ cituje časopis extremistického politika a upozorňuje, že web šíří proruské dezinformační narativy.

Tomio Okamura, Marine Le Pen a Geert Wilders na předvolebním mítinku SPD na Václavském náměstí v dubnu 2019. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Jak zjistil Deník N, server je stále spojený s krajně pravicovou politickou scénou v zemích Beneluxu. Redakci se totiž podařilo dohledat člověka, který pro Voice of Europe vedl rozhovor s bývalým českým prezidentem Václavem Klausem. Server ho publikoval na YouTube.

Jedná se o Filipa Dewintera, belgického publicistu a nacionalistického politika hnutí Vlaams Belang, které prosazuje odtržení Vlámska od Belgie. Ten na svém Facebooku sdílel záběry z rozhovoru, na kterých – na rozdíl od verze rozhovoru na YouTube – je vidět i on sám.

Dewinter se rovněž v sobotu zúčastnil demonstrace na Václavském náměstí a stál i na pódiu. Rozhovor s Jindřichem Rajchlem, který server přinesl, ale podle českého politika Dewinter nedělal.

„Ne, nikoliv. Vedl to nějaký mladý muž, jeho jméno si nepamatuji,“ řekl Deníku N Rajchl s tím, že Dewintera viděl poprvé.

Jak se zrodil český Voice of Europe

Mezi roky 2016 a 2020 získal server prakticky všechny ze svých dnešních více než 300 tisíc facebookových sledujících. V červnu roku 2020 však Voice of Europe ohlásil na svém twitterovém účtu konec. Na důvod se Deník N zeptal, server ho však odmítl sdělit.

„Nemyslím, že by vás měly zajímat naše interní záležitosti, jako je pauza a restart naší společnosti,“ napsal anonymní „výkonný ředitel“.

Oficiálně Voice of Europe začal znovu fungovat letos v březnu, kdy nynější polský údajný majitel koupil a přejmenoval existující firmu DADA-MAPO. Ta měla pestrou podnikatelskou činnost – od poskytování služeb pro zemědělství, zahradnictví, rybníkářství, lesnictví a myslivost přes výrobu a stavbu plavidel až po nakládání s odpady. Oficiálně je předmět podnikání Voice of Europe stále stejný, byť se z firmy stal zpravodajský server.

Firmu DADA-MAPO vlastnili Dalibor Pánek a David Kohout. Ty se Deníku N kontaktovat nepodařilo, krátce se však redakce spojila s bývalým zaměstnancem, který popsal, že ve firmě pracoval jako řidič. „Skončil jsem tam před asi dvěma lety, co se s nimi děje dál, netuším. Kontakt na nikoho ze společnosti nemám,“ sdělil muž, který zřejmě nemá s přerodem firmy v dezinformační médium nic společného, a jeho jméno proto nezveřejňujeme.

Voice of Europe se označuje jako „necenzurovaný zpravodajský server“. Kromě vlastního webu publikuje na sociálních sítích. Účty na Facebooku a X (dříve Twitteru) mají několik set tisíc sledujících, ale prakticky žádné interakce u jednotlivých příspěvků. Výrazně méně aktivní účty má také na Telegramu a Instagramu.

Na Youtube má Voice of Europe jen necelých šest desítek sledujících, což je méně než publikovaných videí. Na této platformě však v nedávné době přinesl server rozhovor s několika významnými jmény české polistopadové politické scény – exministrem zahraničí Cyrilem Svobodou, bývalým premiérem Jiřím Paroubkem, exprezidentem Václavem Klausem či poslancem německé krajně pravicové AfD českého původu Petrem Bystroněm. Všechny tyto rozhovory se uskutečnily v angličtině, případně je médium zveřejnilo s anglickými titulky.

Také články na webu jsou především v angličtině, některé mají zrcadlové verze v dalších jazycích. Vymezují se vůči migrantům, Ukrajině, LGBTQ lidem, Evropské unii, muslimům, USA nebo americkému filantropovi maďarského původu Georgi Sorosovi. Informace z webu ve velké míře sdílí otevřeně proruské a ruské účty na sociálních sítích, například čínském TikToku.

Jmenovci herců a sportovkyň

Podezřelá jsou také jména „expertů“, kteří údajně na server přispívají. K Ukrajině se například pravidelně vyjadřuje „politický expert“ Daniel Weber. Dále na serveru působí „mediální expert“ Raphael Fournier, „politický bloger“ Mark Dimitrov nebo Michal Dabrowski z univerzity v polském Olštýně.

Kromě posledního jmenovaného nejsou tito „experti“ veřejně dohledatelní. Jména ve skutečnosti patří lidem z filmového průmyslu – Daniel Weber je herec, stejně tak Raphael Fournier a Mark Dimitrov. Další údajná „analytička“ serveru, Greta Carbone je zase jmenovkyně italské tenistky.

Provozovatel webu je v registru domén záměrně skrytý. O facebookové stránky serveru Voice of Europe se starají podle dostupných informací čtyři lidé z České republiky a jeden z Nizozemska. O koho se však jedná, se Deníku N nepodařilo zjistit.

Předseda PRO Rajchl nicméně nepokládá sdílení článků z Voice of Europe za problematické.

„To vůbec ne. Já budu sdílet jakékoli informace, protože je pro mě nálepka ‚dezinformační médium‘ totální výmysl, který se snaží rozdělit média na pravdomluvná a nepravdomluvná. Já tvrdím, že nic takového neexistuje,“ odpověděl Deníku N politik.

  • Organizátor sobotní demonstrace Jindřich Rajchl sdílel článek prakticky neznámého webu Voice of Europe, který napsal, že na Václavském náměstí bylo 150 tisíc lidí.
  • Rajchl ho označil za „nezávislé zahraniční médium“.
  • Voice of Europe ale sídlí v Praze. Deník N zjistil, že je historicky spojený s krajně pravicovou scénou v Nizozemsku a Belgii.
  • Jeden z belgických extremistů, kteří s webem spolupracují, stál v sobotu i na pódiu.
  • Není zřejmé, kdo přesně dnes za webem stojí.
  • V nedávné době publikoval web několik rozhovorů s bývalými českými politiky, včetně exprezidenta Václava Klause.

Konference N: Jsme připraveni?
Deník N letos oslaví páté narozeniny. Při té příležitosti pořádáme mimořádnou celodenní konferenci se sérií netradičních rozhovorů, které se tématem zaměří na budoucnost. Koná se v pražském Kině Světozor v úterý 31. října. Vstupenky můžete kupovat už nyní.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Zdroj