„Nezbývá než opatření obejít“. Měsíce rozděleným párům dochází trpělivost

3 měsíce starý 45

V minulém roce pandemie česko-indický pár rozdělila na více než půl roku. „Tehdy jsme byli ještě nesezdaní a pandemie byla pro svět nová, opatření se nastavovala a upravovala systémem pokus-omyl. Tenkrát se to snad ještě dalo chápat. Nicméně jsem ani v nejhorším snu nevěřila, že ještě v červenci 2021 to bude stále stejná písnička,“ popisuje pro Seznam Zprávy Češka Zuzana. Kolotoč se však rozjel znovu a v úřednickém boji jim nepomohlo ani uzavření manželství. Zuzana a její manžel jsou opět každý sám ve své zemi a v Česku spolu žít nemohou.

„Je naprosto absurdní, že po loňském roce, kdy se vytvořila výjimka pro rodinné příslušníky i nesezdané partnery, naše vláda na toto úplně zapomněla. Po roce a půl jsme tak v úplně stejné situaci,“ zlobí se Zuzana, která svůj volný čas tráví obepisováním jednotlivých ministerstev a úřadů. Marně.

Do Indie, kde se později i provdala, se jí podařilo vycestovat loni na podzim. „Právě kvůli tomu, abychom byli oficiálně manželé a vyhnuli se jakýmkoli dalším omezením v tom být spolu na jednom území, jsme se formálně v Indii v březnu 2021 vzali a plánovali založení rodiny v Česku.“ V půlce dubna jí však skončila platnost víza a do Česka se vrátila sama. Její manžel mezitím dostal vízum pro rodinného příslušníka na ambasádě v Novém Dillí. „Na základě našeho manželského certifikátu (superlegalizovaného) manžel obdržel po osobním pohovoru vízum rodinného příslušníka občana EU a doporučení manželství nahlásit v naší republice po příjezdu,“ popisuje.

Příjezd se však nekonal – změnila se pandemická situace a s ní i opatření. „Manžel měl do Česka přijet i proto, aby si o pobyt zažádal a mohli jsme spolu dlouhodobě žít. Takže jsme manželé, nejbližší rodinní příslušníci, nicméně opět musíme být oddělení, protože tady manžel nemá pobyt. Znamená to, že spolu nemáme právo být? Nerozumím tomu a věřím, že to není správné,“ říká a dodává, že se pro ni nijak nezměnila situace ani po poslední změně ohlášené Adamem Vojtěchem. Od minulého týdne mohou do Česka přijíždět i lidé ze zemí z kategorie Extrémní riziko nákazy, kam spadá i Indie. Podmínkou je však vyřízený pobyt v ČR.

„Ministerstvo zahraničních věcí poskytuje prostřednictvím našich zastupitelských úřadů aktuální informace o stavu a vývoji pandemické situace ve státech s extrémním rizikem nákazy tak, aby tyto státy mohly být z tzv. černého seznamu vyřazeny. Patrně by v krátké době mělo dojít k vyřazení Indie z černého seznamu. Tím se opět umožní zpracovávat vízové žádosti osob z nesezdaných párů z Indie,“ napsala na žádost o komentář Seznam Zprávám mluvčí MZV Eva Davidová.

Obdobnou odpověď Zuzana dobře zná. „Stále ta samá písnička. Že se něco změní, dostávám e-mailem přislíbeno už tři měsíce. Nejedná se o turismus či návštěvu přátel, ale sloučení rodiny. Již v loňském roce toto umožněno bylo na základě prokázání vztahu i pro nesezdané páry, nerozumím tedy tomu, proč jsme dnes opět v naprosto stejné situaci jako před rokem. Manžel přitom vízum má, i covid už prodělal.“

Zuzaně a jejímu manželovi tak došla trpělivost. Naplánovali cestu přes Srbsko, kde měli přečkat dva týdny a poté se přemístit do Česka. „Manžel nesmí do Česka přijet z černé země, kde pobýval déle než 12 hodin posledních 14 dní. Stojí to strašné peníze, jedna letenka z Indie do Srbska stojí přes 20 tisíc. K tomu další letenky plus zavazadlové poplatky ze Srbska sem, ubytování na místě na 14 dní a tak dále… Ale musíme to tak udělat, jinak manžela další měsíce neuvidím.“

Ani tento plán ale nevyšel. Srbsko upravilo podmínky pro přílety z Indie. „Nezbývá než totéž provést přes Německo, které je sice mnohem dražší, ale nedá se nic dělat. Připadám si jako Alenka v říši divů. Neustále obepisuju kolečko: Ministerstvo zdravotnictví, zahraničí, vnitro, ombudsman. Zvažuji i žalobu,“ uzavírá Zuzana.

Dva zapovězené domovy

Radost ze znovuotevření hranic příliš dlouho nevydržela ani Vojtěchovi a jeho ekvádorské přítelkyni.

„Byli jsme sedm měsíců rozdělení bez možnosti se setkat. Snažili jsme se to všemožně řešit, nakonec se otevřely hranice Ekvádoru. Neváhal jsem a letěl,“ vypráví pro Seznam Zprávy Čech Vojtěch. Že v Jižní Americe zůstane několik měsíců, nečekal.

„Ekvádor má českou ambasádu v Peru, to ale mělo zavřené hranice, takže jsme naši ambasádu navštívit nemohli. A ani ve 21. století neexistovala jiná možnost, jak tyto záležitosti řešit. Po otevření hranic Peru a následnému odsouhlasení, že jsou naše dokumenty v pořádku, celé to trvalo asi pět měsíců, jsme si koupili letenky do Peru s cílem konečně vyřešit partnerské vízum. Jenže těsně po příletu Peru padlo mezi státy s extrémním rizikem šíření covidu-19 a všechno zrušili,“ popisuje. Vízum nemají kde vyřídit – oddělení je zavřené.

„Koupili jsme letenky do Čech i z Čech v hodnotě 60 tisíc korun, které už tři měsíce jenom odkládáme a nevíme, jestli je využijeme. Takže tři měsíce tvrdneme v Peru s tím, že nemůžeme být spolu ani v jedné z našich zemí, protože mé turistické vízum v Ekvádoru vypršelo,“ dodává Vojtěch s tím, že je celá tato „sranda“ vyšla na víc než sto tisíc. Domů se sám vrátit nechce.

Dodává, že je život v Peru téměř v normálu. „Začala tady turistická sezona a přijíždějí další a další lidé. Přesto jsou vízová oddělení uzavřená. Jediné, na co teď čekáme, je přesunutí Peru do jiné kategorie. Podle počtu nakažených by si to zasloužit mohlo.“

V zemi je však do konce srpna vyhlášený nouzový stav a do 2. září zdravotní nouzový stav. Peru má jednu z nejvyšší míry úmrtnosti na covid-19 v přepočtu na počet obyvatel, dle statistik nakažených přibývá stále méně. Obavy budí zejména převládající koronavirová mutace lambda, kterou od dubna sekvenování objevilo ve více než 80 procentech vzorků.

Seznam Zprávy zažádaly o vyjádření Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo zahraničních věcí i Ministerstvo vnitra. Odpovědělo MZV.

„Ministerstvo zahraničních věcí plně respektuje a řídí se ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví a ctí jejich záměr zastavit šíření onemocnění covid-19, jako i šíření nových variant viru jej způsobujících. Aktuálně platné ochranné opatření, ve spojení se zvláštním ochranným opatřením č. MZDR 20599/2020-95/MIN/KAN, zakazuje vstup občanů ze zemí s extrémním rizikem na území ČR s cílem zabránit dalšímu importu varianty delta, která se nyní významně šíří. ČR přitom již zaznamenala řadu importů nákazy z extrémně rizikových zemí a aktuální zákaz je dán veřejným zájmem ochrany zdraví a životů obyvatel ČR,“ napsala tisková mluvčí resortu Eva Davidová.

Zdroj