Nezralá arogantní osoba, říká o Pekarové Adamové Klaus. Volá po jejím odvolání

5 měsíce starý 153

Jádrem sváru se stal sobotní příspěvek předsedkyně dolní komory Parlamentu směrem k blížícím se volbám v Maďarsku. „Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům,“ začíná Pekarová Adamová svůj příspěvek. Popisuje v něm, kterak se v zemi sjednotila tamní opozice, aby porazila dlouholetého premiéra s kontroverzní pověstí Viktora Orbána. „Ten neváhá navazovat pochybné svazky se zeměmi, jako je Rusko a Čína, a to na úkor svých spojenců, včetně nás,“ dodává Pekarová Adamová.

A právě tato slova pobouřila bývalou hlavu státu. „Nehorázné výroky předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéty Pekarové Adamové o tom, že Maďaři mají v nadcházejících tamních parlamentních volbách vyhnat svého dlouholetého premiéra Orbána, jsou těžko uvěřitelným, v historii česko-maďarských vztahů naprosto bezprecedentním nepřátelským útokem ze strany jednoho z našich nejvyšších ústavních činitelů,“ píše Klaus na webu svého institutu.

Ten pokračuje, že takovou kritiku by si mohla dovolit coby „šéfka okrajové politické strany“, ale nemůže je pronést coby předsedkyně Poslanecké sněmovny. „Paní Pekarová svými slovy poškozujícími vlastní zemi a její zahraniční politiku potvrzuje, že nezralé arogantní osoby do vrcholných státních funkcí nepatří,“ pokračuje exprezident.

Následně přistupuje ke dvěma výzvám. Nejprve chce, aby se nová vláda Petra Fialy (ODS) od slov Pekarové Adamové distancovala. Další požadavek je ještě drsnější. „Vyzýváme Poslaneckou sněmovnu, aby svoji předsedkyni z její funkce odvolala,“ dodává Klaus.

Redakce CNN Prima NEWS požádala šéfku Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou o komentář. Dosud však nereagovala.

Velká protiorbánovská koalice

Maďarsko čekají parlamentní volby letos na jaře. Na jedné straně zde stojí nestor tamní politiky a dlouholetý premiér Viktor Orbán se svojí stranou Fidesz. V něm má aktuálně s pohodlnou většinu 133 hlasů z celkových 199. V čele země je nepřetržitě od roku 2010 a k tomu má za sebou i premiérské období v letech 1998 až 2002.

Na druhé straně se pak nachází maďarská opozice, která se pro nadcházející volby rozhodla jít podobným krokem jako české partaje v říjnovém klání o Poslaneckou sněmovnu, kdy se nyní již bývalé opoziční strany zformovaly do dvou koalic – Spolu a PirSTAN.

V Maďarsku to však posunuli ještě o úroveň výše. Opoziční strany totiž vytvořily jeden blok nazvaný Společně pro Maďarsko. Nachází se v něm například pravicově konzervativní Jobbik, ale také sociální demokraté a liberální partaje s akcentem na zelenou politiku. Lídrem a kandidátem na premiéra je nezávislý starosta města Hódmezővásárhely Péter Márki-Zay.

Zdroj