Nezvládli jsme vůbec nic, přiznal Kim

3 měsíce starý 22

V projevu, jímž zahájil kongres, Kim uvedl, že cíle stanovené na sjezdu strany v roce 2016 „se nepodařilo z velké části splnit v téměř žádném sektoru“. Potíže, s nimiž se země musela vyrovnat, popsal jako „nejhorší ze všech, jaké kdy byly“.

Slíbil také stanovit nové cíle. „Měli bychom dále rozšiřovat úspěchy a vítězství, kterých jsme dosáhli svým úsilím, a zabránit bolestivým lekcím,“ řekl Kim a zdůraznil potřebu nového pětiletého plánu rozvoje.

Sjezd Korejské strany práce by měl pokračovat, státní agentura KNC ale ovšem neupřesnila, kdy skončí. Předchozí trval čtyři dny. Oficiálně je sjezd nejvyšším rozhodovacím orgánem strany. Důležitá každodenní rozhodnutí však činí Kim a jeho vláda.

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Sjezd by mohl Kimovi poskytnout možnost posílit své pravomoci oznámením nových cílů, jmenováním jeho věrných do hlavních funkcí a výzvou k silnější jednotě pod jeho vedením, upozornila agentura AP.

Země podle britského serveru Daily Mail sice tvrdí, že nezaznamenala žádný případ nákazy Sars-CoV-2, ale uzavření hranic s Čínou, jejím největším obchodním partnerem, jí silně otřáslo. Vzájemný objem obchodu se za prvních 11 měsíců loňského roku propadl meziročně zhruba o 79 procent, uvedl analytik IBK Economic Research Institute Song Če-kuk. Hrubý domácí produkt země podle jeho odhadu loni klesl o 9,3 procenta.

Severní Koreu navíc sužovala řada přírodních neštěstí a trvající sankce ze strany USA.

Jihokorejská rozvědka upozorňuje, že koronavirus, navzdory tvrzení KLDR, se v zemi mohl vyskytnout vzhledem k tomu, že před uzavřením hranic koncem loňského ledna Severní Korea udržovala obchodní i další styky s Čínou, kde se objevily vůbec první případy infekce virem Sars-CoV-2.

Zdroj