NHL otevírá trh: Hvězdný bek míří do New Jersey, brankář Mrázek jde do Toronta

1 měsíc starý 11

Jednou z největších hvězd na trhu s volnými hráči byl obránce Caroliny Hurricanes Dougie Hamilton. Téměř dvoumetrový a více než metrákový bek je prototypem tradiční kanadské hokejové školy. Kromě tvrdé hry je ovšem mimořádně produktivní, což z něj činí přesně ten typ hráče, kolem kterého lze vystavět celý tým.

Této myšlenky se možná chytili představitelé New Jersey Devils. Ti totiž Hamiltona zlákali na pohádkovou smlouvu. Za sedm let služeb si vydělá celkem 63 milionů americký dolarů, což dělá devět milionů na rok.

Z Caroliny odchází také již zmiňovaný brankář Petr Mrázek. Ten za tři roky v dresu Hurricanes předvedl, že má na to být jedničkou týmu NHL, a to i přes silnou konkurenci a zdravotní patálie. Šanci se mu rozhodl dát slavný klub Toronto Maple Leafs. Mrázek s týmem z kanadské metropole podepsal tříletou smlouvu na celkem 11,4 milionu dolarů.

Kraken loví

Velmi aktivní byl na přestupovém trhu nový tým NHL Seattle Kraken. Ulovil například dosavadní brankářskou hvězdu Colorada Philipa Grubauera. Ten se krakenům upsal na šest let za více než 35 milionů. O rok méně by pak v Seattlu měl strávit útočník Jaden Schwartz, který si za rok v průměru přijde na 5,5 milionu. Tříletou smlouvu pak s novým týmem podepsal švédský centr Alexander Wennberg, který si celkem vydělá 13,5 milionu.

Carolina si již dokázala najít za Mrázka adekvátní náhradu. V podstatě si s Torontem protočí gólmany, protože podepsala Frederika Andersena. Ten v kanadské metropoli strávil uplynulých pět let a nyní zkusí své štěstí jinde. Hurikánům podepsal na dva roky za celkem devět milionů dolarů, přestože poslední sezonu nikterak nezářil.

Od hvězd Toronta k těm z Edmontonu

Na pěkné peníze si přijde také útočník Zach Hyman. Doposud patřil za osvědčené parťáky torontských hvězd Austona Matthewse či Johna Tavarese. Nyní zamíří sekundovat nejlepšímu duu celé NHL Connoru McDavidovi a Leonu Draisaitlovi do Edmontonu. Oilers ho nalákali smlouvou na sedm let za celkem 38,5 milionu dolarů, což dělá v průměru 5,5 milionu za rok.

Stejný průměr ročního příjmu bude nově mít i centr Philip Danault. Ten dosud táhl slavný Montreal Canadiens, ale nově bude hájit barvy Los Angeles Kings. S týmem ze západního pobřeží USA podepsal smlouvu na šest let.

Rovných pět milionů dolarů dostane za rok služeb obránce Alex Goligoski, který se upsal týmu Minnesota Wild. Průměrně 4,9 milionu ročně by pak po dobu šesti let měl v dresu Calgary Flames pobírat útočník Blake Coleman, který v posledních dvou letech získal dva Stanley Cupy s Tampou Bay.

Hvězdy, které se na trh nakonec nepodívaly

Trh volných hráčů sliboval i další velké hokejové hvězdy, ale mnoho z nich se nakonec rozhodlo prodloužit smlouvu s týmem, u kterého dosud působily. Patří mezi ně například fantastický ruský střelec Alexandr Ovečkin. Již 35letý veterán, který stále střílí desítky branek za sezonu, prodloužil o pět let smlouvu s Washingtonem, kde strávil celou svou dosavadní kariéru a v roce 2018 s ním získal Stanley Cup. Ročně si vydělá 9,5 milionu dolarů.

Na trh se nakonec nepodíval ani kapitán týmu Colorado Avalanche Gabriel Landeskog. Přesto, že poslední dny byly vztahy mezi ním a klubovým vedením poněkud napjaté, se nakonec rozhodl pokračovat v Denveru, kde Avalanche sídlí. S klubem prodloužil o sedm let za celkových 56 milionů dolarů. Stejně tak v Anaheimu pokračuje týmový kapitán Ryan Getzlaf, který prodloužil o rok za 4,5 milionu dolarů.

Již před několika dny smlouvu s Bostonem prodloužila jednička draftu z roku 2010 Taylor Hall. Produktivní křídelník si s Bruins plácl a v následujících čtyřech letech by měl pobírat průměrně šest milionů dolarů ročně. Nejproduktivnější bek loňské sezony Tyson Barrie se nakonec rovněž rozhodl pokračovat ve svém dosavadním týmu. V Edmontonu tak podepsal na tři roky za celkových 13,5 milionu dolarů.

U svého dosavadního chlebodárce by měla pokračovat i bývalá juniorská hvězdička Mikael Granlund. Ten prodloužil s Nashvillem na čtyři roky za celkových 20 milionů dolarů. Na velmi pěkné peníze si přijde i veterán Alec Martinez. Obránce totiž prodloužil s Vegas Golden Knights, u kterých strávil poslední zhruba rok a čtvrt, o tři roky za celkem 15,75 milionu dolarů.

Kdo je ještě volný?

Spoustu hvězd si týmy z nejlepší hokejové ligy světa již rozebraly, ale stále jich na trhu pár je. K mání je například křídelník Brandon Saad, který již dvakrát získal Stanley Cup a poslední sezonu strávil v Coloradu. Novou smlouvu nemá ani centr Derek Stepan, který hrál naposledy za Ottawu. Jeho bodová produkce šla v posledních letech dolů, a tudíž by se pravděpodobně musel spokojit s nižší gáží.

Solidní porcí bodů pak dokáže svému potenciálnímu novému chlebodárci pomoci křídelník Kyle Palmieri. Podobně tomu je i u slovenského reprezentanta Tomáše Tatara, který hrál naposledy za poraženého finalistu play-off NHL Montreal Canadiens.

Za stejný tým v posledních měsících nastupovaly i bývalé hvězdy ligy, dnes už však spíše veteráni Eric Staal a Corey Perry. Přesto, že v posledních letech je i u nich znát věk a bodů už jim tolik nepřibývá, svoji práci stále dokážou zastat. Totéž platí i pro slovenského obra a v uplynulé sezoně nejstaršího hráče v NHL Zdena Cháru. Již 44letý obránce v uplynulé sezoně po mnoha letech vyměnil Boston za Washington, ale ve vyřazovací části se s ním příliš daleko nedostal.

Zdroj