Nic nedělat a jen čekat na dávky na své luxusní adrese. Tak tomuhle odzvonilo! Bydlení v Pařížské už se jen tak dotovat nebude. ...

před 1 měsíc 40
Nic nedělat a jen čekat na dávky na své luxusní adrese. Tak tomuhle odzvonilo! Bydlení v Pařížské už se jen tak dotovat nebude. Díky re-VIZI sociálního systému bude konečně pomoc poskytována spravedlivě jen těm, kdo ji skutečně potřebují.

Dnes se můžeme dostat do situace, kdy o dávku žádá majitel několika luxusních nemovitostí na nejlepších adresách v Praze a může mít nárok ji dostat! Jak je to možné? Posuzují se totiž pouze příjmy ze zaměstnání a ty tihle lidé nemusí mít. Za mě je to úplný nesmysl. Třeba rodiče s podprůměrnými platy v nájmu, nebo invalidní důchodce ve vlastní garsonce určitě nejsou nějací boháči a nemají se lépe než majitel nemovitostí v ceně klidně desítek či i stovek milionů.

Spravedlivé by bylo pomáhat těm, kdo si sami pomoci nemohou a těm, kdo nečekají jen s nataženou rukou, ale mají chuť pracovat. Přesně to nám nový systém umožní. Při žádosti o dávku se budeme dívat i na majetek žadatele. Nebude to ale tak, že vlastník čehokoli nemá nárok na nic. To by taky nebylo spravedlivé. Stává se, že třeba po 25 letech v práci ji člověk najednou ztratí a nemusí to být vlastní vinou. Mezitím poctivě odváděl daně i sociální pojištění a koupil si třeba byt. Shání práci novou, má chuť se postavit zpátky na vlastní nohy. Bylo by nesmysl chtít, ať nejdříve byt prodá a pak teprve pomůžeme. Vždyť sociální systém je právě od toho, aby lidem v problémech krátkodobě pomohl a oni se opět mohli postarat sami o sebe a svou rodinu. Nemovitost pro bydlení tak nebude překážkou k získání pomoci. Nás bude zajímat, jestli náhodou daný člověk nemá nemovitostí třeba 10 a takový už opravdu naši pomoc nepotřebuje, ať má zrovna příjem jakýkoli.

Důležité zároveň je, že zdravý práceschopný člověk bude pro získání pomoci muset ukázat, že jen nečeká a je aktivní. Buď pracuje, nebo práci hledá, rekvalifikuje se a podstupuje kurzy potřebných dovedností pro zisk nového místa. Se vším rádi pomůžeme, na úřadech práci jsme již dnes rozjeli nabídku rekvalifikací a dále pracujeme na zlepšení veškerého poradenství.

Mým cílem je nastavit v následujících měsících celý systém tak, abychom skončili se současným stavem, kdy jsme některé lidi nechali i desítky let v pohodlí nedělat nic a jen čekat na dávky. To je nepřijatelné. Dávky nově budou pomoc, a ne životní styl. Budeme podporovat to, aby každý, kdo může, tak se o sebe mohl postarat sám a my mohli ušetřené prostředky použít na větší pomoc těm, kdo si sami opravdu nepomůžou. Třeba zdravotně postižení, invalidní důchodci, samoživitelé a samoživitelky. O tom je re-VIZE dávek a já věřím, že se povede ji prosadit.

Přečtěte celý článek