Nic netušil, najednou mu spadla raketa na záda. Ukrajinci ukázali zásah okupanta dronem

1 měsíc starý 15

Záběry zveřejnila na Facebooku v neděli večer bez jakýchkoliv dalších podrobností 24. samostatná mechanizovaná brigáda „krále Daniela z Galicie“ sídlící v Javorivě ve Lvovské oblasti. Hned od začátku války se stala jednou z nejschopnějších jednotek ozbrojených sil Ukrajiny.

Video ukazuje ruského vojáka, jak sedí v hustém porostu hned vedle zákopu a netuší, že nad jeho hlavou krouží jeden z bezpilotních letounů. Raketa ho přímo zasáhla a po jejím výbuchu byl voják bez šance.

Jaké bezpilotní letouny na Ukrajině bojují?

Bezpilotní letouny se staly jedním ze symbolů ukrajinského odporu. V každodenních bojích se na dálku ovládaných dronů využívá mnoho druhů. Proti větším armádním typům se nasazují radary a protiletecké střely. Na nevojenské verze zase míří rušičky signálu a různá elektronická zařízení.

Zřejmě nejznámějším bezpilotním letounem operujícím v bojích na Ukrajině je turecký Bayraktar TB2, který se proslavil především v první fázi války útoky na ruské kolony. Může vystoupat až do výšky více než 7,5 kilometru a s maximální rychlostí 220 kilometrů za hodinu je schopný doletět do vzdálenosti až tři sta kilometrů.

V kategorii menších bezpilotních letadel se nachází ukrajinský Punisher s rozpětím křídel 2,2 metru. Rusové na druhé straně zase často útočí dronem Orlan-10. Letoun vybavený různými senzory a kamerami létá bez přestávky až osmnáct hodin maximální rychlostí 93 kilometrů za hodinu.

Ukrajinská armáda by mohla také využívat český bezpilotní letoun Bivoj. Jeho přednosti mají spočívat v nízké ceně ve srovnání s konkurencí i v univerzálnosti. Sestava skládající se ze tří dronů, „katapultu“ (umožňuje vzlet) a pozemní řídící stanice stojí 30 milionů korun.

Pro srovnání – obávaný Bayraktar sice mezi drony výrazně vyniká prakticky ve všech aspektech, cena jednoho kusu se však pohybuje kolem 5 milionů dolarů (přes 113 milionů korun). Na podobnou částku vyjde i řídicí centrum.

Zdroj