Ničivé bouře s tornádem řádily v Evropě. Vyžádaly si 13 obětí včetně několika dětí

5 měsíce starý 101

O nových obětech na Korsice informoval francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin, který na ostrov odpoledne dorazil. Prezident Emmanuel Macron kvůli tomu svolal mimořádnou ministerskou schůzku. Podle Darmanina bylo na Korsice potvrzeno šest mrtvých, jde ale o předběžný údaj, protože se několik lidí stále pohřešuje. Zranilo se 20 lidí a čtyři z nich jsou ve vážném stavu. Elektřinu stále nemá asi 11 tisíc domácností, ráno jich bylo ještě 45 tisíc.

Bouře přišla ráno velmi rychle a mnoho lidí zaskočila. Podle stanice BFM se začíná mluvit o tom, že meteorologové vydali varování na poslední chvíli. Darmanin uvedl, že na posouzení celé situace je ještě příliš brzy.

I když se počasí zlepšilo, korsické úřady nařídily evakuaci několika kempů. „Velkou část západní Korsiky zasáhnou v noci na pátek bouře vytvořené nad mořem,“ oznámila francouzská služba Météo France.

Turisticky oblíbenou Korsiku zasáhly kvůli tlakové níži bouře už v úterý. Provázely je intenzivní srážky, krupobití a vítr v nárazech o rychlosti až 220 kilometrů v hodině. V kempu v obci Sagone na západním pobřeží ostrova zemřela třináctiletá dívka, když spadl strom na obytný vůz, v němž byla. Poblíž pláže v obci Coggia přišla o život 72letá žena, na jejíž auto spadla střecha bungalovu. Padající strom usmrtil 46letého muže v Calvi na severu Korsiky.

Mimořádně silný vítr způsobil velké hmotné škody, hasiči museli na Korsice vyjíždět kvůli popadaným stromům, které zablokovaly silnice. Záchranáři kvůli převráceným lodím a plavidlům utrženým z kotvišť zasahovali i na moři.

Bouře zabíjely i v Rakousku a Itálii

V Rakousku prudké bouře zabily pět lidí. V Korutanech vyvrácené stromy zabily dvě dívky ve věku čtyř a osmi let. V Gamingu v dolnorakouském okrese Scheibbs vyvrácený strom zabil tři lidi.

Silná bouře zasáhla také severozápad Itálie, v Toskánsku zemřeli kvůli spadlým stromům dva lidé. Mrtví jsou v toskánských městech Carrara a Lucca. Podle agentury ANSA řádilo v Carraře tornádo, intenzivní srážky způsobily lokální záplavy a silný vítr strhával střechy a větve ze stromů. Velké škody živel napáchal také v Ligurii.

Meteoroložka Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) Michaela Valachová ve vysílání CNN Prima NEWS popsala, že na severu Itálie padaly kroupy až o velikosti 5 cm, které byly velmi nebezpečné.

Další země trápí vlny veder i požáry

Řečtí meteorologové dnes varovali, že zemi v příštích třech dnech zasáhne další vlna veder. Ve středním Řecku se čekají teploty až 42 stupňů Celsia, v Aténách má být kolem 40 stupňů. Neobvykle teplé je i moře, podle předpovědi bude mít voda v Egejském a Jónském moři v příštích dnech 26 až 28 stupňů.

Vzhledem k vysokým teplotám a suchu trvá i vysoké nebezpečí požárů. V Itálii v noci na dnešek hasiči dostali pod kontrolu požár na ostrově Pantelleria, kvůli kterému se musel ze své prázdninové vily evakuovat i módní návrhář Giorgio Armani. Situace se díky dešti zlepšila na jihu Španělska, kde se mohlo domů vrátit 2 000 evakuovaných v oblasti kolem Valencie.

Oheň u španělské obce Bejís a v údolí řeky Ebro strávil zhruba 21 000 hektarů porostu, uvedla agentura DPA. Ve středu se kvůli požáru u Bejísu zranilo deset lidí z vlaku na trati z Valencie do Zaragozy. Když se plameny dostaly příliš blízko trati, rozhodl se strojvedoucí vzhledem k nebezpečí vrátit do stanice, někteří cestující ale zpanikařili, vylomili okna a chtěli ze stojícího vlaku utéct. Venku pak utrpěli popáleniny.

Pod kontrolou je nyní i požár v portugalském národním parku v pohoří Serra da Estrela. „Je stále možné a pravděpodobné, že některá ohniska se znovu aktivují, ale doufáme, že se to nestane ve velkém,“ řekl rozhlasové stanici TSF šéf portugalské civilní ochrany Miguel Oliveira.

Oheň v pohoří Serra da Estrela zatím strávil asi 25 000 hektarů lesa a hasiči už jednou ohlásili, že ho mají téměř uhašený, pak se ale plameny opět rozšířily. Nasazeno je stále asi tisíc hasičů.

Zdroj