Nikdo by neobstál 24/7 před kamerou, hájí Bidena a Trumpa gerontologové. Lidem vadí jejich přeřeky

před 2 měsíce 87

Série kuriózních výroků a zpráva zvláštního vyšetřovatele minulý týden ve Spojených státech znovu rozvířily debaty o kondici jednaosmdesátiletého prezidenta Joea Bidena i o čtyři roky mladšího exprezidenta Donalda Trumpa. Gerontologové ale varují před vyvozováním závěrů o duševním zdraví pravděpodobných prezidentských kandidátů na základě jejich přeřeků, napsala agentura Reuters.

Washington 17:29 14. února 2024

Joe Biden a Donald Trump

Gerontologové ale varují před vyvozováním závěrů o duševním zdraví pravděpodobných prezidentských kandidátů na základě jejich přeřeků | Foto: Evelyn Hockstein/Sergio Flores | Zdroj: Reuters

To, že si někdo splete jména či jiné údaje, podle odborníků ještě nutně neznamená ztrátu mentálních schopností. „Děláme chyby. S přibývajícím věkem pravděpodobnost přešlapů roste. Nemá to nic společného s úsudkem,“ řekl Jay Olshansky, který působí na zdravotnické fakultě vysoké školy University of Illinois Chicago.

Biden si podruhé během týdne spletl světové lídry. Místo Merkelové tentokrát mluvil o Kohlovi

Číst článek

„Někdo komentuje, že se Trump otočil doprava, když se měl otočit doleva? No a co. Zakopnutí? Vítejte v klubu. Špatná volba slov? Stane se to každému. Nikdo z nás by neobstál 24/7 před kamerou,“ dodal Olshansky.

On a další čtyři odborníci na stáří v rozhovorech s Reuters zdůraznili, že kognitivní schopnosti mohou zhodnotit pouze lékaři na základě speciálních postupů aplikovaných při osobním setkání. Posuzovat kondici politiků podle krátkých klipů či rozhovorů podle nich může být nebezpečně zavádějící a může z americké veřejnosti učinit „gaučové gerontology“.

Pod drobnohledem je v této souvislosti zejména demokrat Biden, který je nejstarším prezidentem v dějinách USA a v případě znovuzvolení by mohl úřadovat do svých 86 let. Republikánský tábor jej od počátku jeho mandátu vykresluje jako senilního a slabého muže, přičemž využívá jeho poměrně častých nesrozumitelných či chybných výroků.

Záměna Mexika s Egyptem

Minulý týden přinesl několik takových momentů, když si prezident v projevech spletl dva evropské lídry s jejich zesnulými předchůdci a poté také Mexiko s Egyptem.

Poslední přešlap si připsal při vystoupení, kterým reagoval na nelichotivé závěry zvláštního vyšetřovatele Roberta Hura v kauze Bidenova zacházení s citlivými dokumenty. Hur mimo jiné uvedl, že Biden se vyšetřovatelům prezentoval jako „postarší muž s dobrými úmysly a chatrnou pamětí“.

Demokraté brání Bidena proti výrokům o ‚postarším muži s dobrými úmysly a chatrnou pamětí‘

Číst článek

Zarážející výroky přicházejí také od Trumpa, který na mítincích mnohdy řeční déle než hodinu a často se odklání od připraveného textu. O víkendu ve státě Pensylvánie prohlásil, že když v listopadu nevyhraje volby, „změní jméno Pensylvánie“, přičemž nebylo jasné, o čem mluví. O dva dny dříve zase v projevu znovu označil maďarského premiéra Viktora Orbána za lídra Turecka.

Geriatrický psychiatr Elliott Stein v rozhovoru s Reuters upozornil, že taková rétorická klopýtnutí mohou pramenit z mnoha faktorů, včetně špatného spánku nebo ztráty pozornosti. „Je to obzvláště pravdivé u někoho, kdo je pod časovým nebo jiným tlakem, účastní se interview nebo je v záři reflektorů,“ řekl Stein.

Tento druh kontextu se příliš nepromítá do záplavy reakcí, která na Bidenovy a Trumpovy přešlapy přichází od politiků, novinářů či televizních bavičů. Věk kandidátů se nyní stal významným tématem předvolební kampaně, v níž vše nasvědčuje opakování souboje Trumpa s Bidenem.

Trumpova poslední zbývající soupeřka v boji o republikánskou nominaci 52letá Nikki Haleyová se nechala slyšet, že na působení v Bílém domě jsou oba příliš staří.

Podle nového průzkumu agentury Ipsos její názor v případě Bidena sdílí 78 procent Američanů. Trumpa za příliš starého na výkon prezidentské funkce označilo 53 procent dotázaných.

ČTK

Přečtěte celý článek