Nikdo neví, čeho je vyšinutý diktátor schopen, řekla v OSN manželka vězněného ruského disidenta

4 měsíce starý 133

Vladimir Kara-Murza, vězněný ruský opoziční aktivista. | FOTO: Jindřich Nosek (NoJin), wikimedia, CC BY-SA 4.0

Na zvláštním zasedání Rady OSN pro lidská práva vystoupila Jevgenija Kara-Murza, manželka vězněného ruského opozičního aktivisty Vladimira Kara-Murzy. Promluvila nejen o věznění svého muže, ale i o ruské agresi vůči Ukrajině. Podle jejích slov Rusy mohou zastavit jen Rusové. Mezinárodní společenství by tedy mělo podporovat opoziční síly v Rusku.

„Již přes dva měsíce jsme svědky krvavého masakru civilního obyvatelstva ruskými ozbrojenými silami na území suverénního státu Ukrajina. Zdá se, že svět si konečně uvědomil, kdo pan Putin skutečně je, a nyní s hrůzou přemýšlí o tom, čeho dalšího je tento stále více vyšinutý diktátor schopen,“ prohlásila před radou Jevgenija Kara-Murza. Podle ní se její manžel a další ruští opozičníci pokoušeli varovat svět před nebezpečím usmíření násilníka, který každý kompromis považuje za slabost svého protivníka.

V celém Rusku bylo podle tvrzení Jevgenije Kara-Murzy zadrženo více než 15 000 lidí za to, že se postavili proti válce na Ukrajině. „Víme, že pouze Rusové mohou do Ruska přinést změnu, ale aby v naší zemi mohlo vzniknout lidové hnutí, žádáme mezinárodní společenství, aby vidělo tyto statečné Rusy, kteří se postaví ruské vládě proti všem přesile. Žádáme mezinárodní společenství, aby uznalo jejich boj a stálo při nich,“ zakončila svůj projev.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM: Pražská Ukrajinka si dojela pro mámu s bráchou do Mariupolu. Cesta jí trvala 12 dní

číst článek »

Vladimir Kara-Murza je významný ruský politický aktivista a novinář, který čelí trestnímu stíhání za „veřejné šíření vědomě nepravdivých informací o použití ruských ozbrojených sil k ochraně zájmů Ruské federace a jejích občanů a prosazování mezinárodního míru a bezpečnosti“ kvůli své kritice ruské invaze na Ukrajinu. Podle § 207.3 odst. 2 písm. d) trestního zákoníku mu hrozí až 10 let vězení.

Již na počátku května vyzvala koalice 25 mezinárodních organizací pro lidská práva generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, aby odsoudil zatčení otevřeného kritika Kremlu Vladimira Kara-Murzy. V prohlášení byla oslovena i vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová spolu se „všemi dalšími příslušnými držiteli mandátu OSN pro lidská práva a zvláštními postupy“, aby odsoudili uvěznění Kara-Murzy a požadovali jeho okamžité propuštění spolu se všemi ostatními vězni svědomí, kteří byli zadrženi za to, že kritizovali válku, již rozpoutalo Rusko proti Ukrajině.

„Vladimir Kara-Murza je vězeň svědomí a musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn. Jeho trestní stíhání musí být ukončeno a § 207 odst. 3 trestního zákoníku musí být zrušen,“ požaduje ve svém prohlášení z 10. května propuštění Vladimira Kara-Murzy organizace Amnesty International, která monitoruje porušování lidských práv ve světě.

Vladimir Kara-Murza byl zatčen před svým domem 11. dubna a druhý den odsouzen k 15 dnům vězení na základě obvinění z neuposlechnutí policie. Moskevský soud o týden později rozhodl, že musí být nadále stíhán, a to kvůli novému obvinění ze šíření nepravdivých informací o ruské armádě poté, co kritizoval nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu. Hlavně šlo o jeho vystoupení před členy Sněmovny reprezentantů amerického státu Arizona v půli března, kdy řekl, že ruská vojska bombardují obytné čtvrti ukrajinských měst, včetně porodnic, nemocnic a škol. Podle vyšetřovatele se tím dopustil šíření lživých informací a vážně poškodil zájmy Ruska.

Dále čtěte

Vladimir Putin (Wikimedia Commons)

Putin si telefonoval 75 minut se Scholzem. Stěžoval si mu na zablokování rozhovorů a nacisty

číst článek »

Stíhán je podle zákona, který Putin podepsal 5. března. V něm jsou požadovány dlouhé tresty odnětí svobody za šíření nepravdivých informací o ruských vojenských operacích. Zákon tak počítá s tresty 15 let vězení pro každého, kdo šíří „úmyslně nepravdivé informace“ o ruské armádě, které vedou k „vážným následkům“.

Vladimir Kara-Murza, jenž je blízkým spolupracovníkem zavražděného opozičního vůdce Borise Němcova, byl dvakrát vystaven pokusu o otravu. V Moskvě v letech 2015 a 2017 těžce onemocněl se symptomy odpovídajícími otravě. Vzorky tkání, které se jeho příbuzným podařilo propašovat z Ruska, byly předány FBI, která jeho případ následně vyšetřovala jako „úmyslnou otravu“. Vyšetřovací skupina Bellingcat v minulosti zjistila, že byl Vladimir Kara-Murza sledován ruskými bezpečnostními agenty, kteří měli být zapojeni i do otravy opozičního vůdce Alexeje Navalného v roce 2020.

Zdroj