Nikdy nebudu kandidovat. Beze mě to bude nuda. Jak šel čas s Babišovými výroky o Hradě

4 měsíce starý 51

„Ubezpečuji, že nikdy nebudu kandidovat na prezidenta. Náplň jeho práce by mě nikdy nebavila ani pro ni nemám předpoklady,“ odmítl Babiš jednoznačně kandidaturu před osmi lety na Twitteru.

Od té doby se ale šéf hnutí ANO ke své možné kandidatuře vyjádřil ještě mnohokrát.

Babišovi bývá vyčítáno, že dělá něco jiného než říká. A to se ukázalo i v současné době. Například i v roce 2015 prohlašoval, že by nechtěl být premiérem, protože „ten otvírá metro, dálnici, jede do Dukovan, od rána do večera se k něčemu vyjadřuje“.

O rok později už říkal, že premiérem být může, „pokud si to lidé budou přát“ a v roce 2018 už nechtěl dále poslouchat, zda je možné, že by premiérem nebyl. „Bude to stále stejné, budu jediný kandidát až do smrti,“ prohlásil tehdy. Před pěti lety zase oznámil, že pokud bude premiérem, tak do čtyř let v politice skončí. Přesto dál šéfuje nejsilnější opoziční hnutí ve Sněmovně, a to jako řadový poslanec.

Pohled do historie sociálních sítí a mediálního archivu přináší CNN Prima NEWS ve spolupráci s analytiky společnosti NEWTON Media.

Nemůžu být prezidentem, nenarodil jsem se v Česku

Už od roku 2014 se Babiš několikrát nechal slyšet, že na prezidenta kandidovat nebude. Výše zmíněný tweet z listopadu 2014 není jediným – jen o pár dnů později řekl Babiš deníku Právo: „Nemůžu být českým prezidentem. Nenarodil jsem se v ČR, i když se Čechem cítím být. Navíc jsem člověk, který neumí dobře mluvit.“

Úvahy o tom, že by mohl být prezidentem, Babiš často vyvracel i v následujících letech. „X-krát jsem řekl, že já bych tu funkci v životě nemohl dělat. Ta funkce není manažerská, je totiž o nějakém komentování, a ne o tvoření,“ řekl například v srpnu 2015 Právu nebo slavnému britskému deníku Financial Times, pro který dodal, že chce „ticho a klid, ale ne na Hradě“.

Zlom přišel se Zemanem

Jak se stalo, že Andrej Babiš i přes všechny své výroky začal být favoritem prezidentské volby? „Změna přichází po rozhovoru prezidenta Miloše Zemana pro Frekvenci 1 v říjnu 2019. Zeman se tehdy nechal slyšet, že jako příští prezident by se mu líbil právě Andrej Babiš. Výrok obletěl ihned veškerá média a Babiš začal být vnímán jako nejsilnější hráč,“ vysvětlil CNN Prima NEWS expert na data a komunikaci NEWTON Media David Kursa.

Jeho slova potvrzují i data sázkových kanceláří. Na konci roku 2018 byli mezi favority senátor Pavel Fischer nebo bývalý poslanec Václav Klaus mladší (oba s kurzem 10:1), na Andreje Babiše byl vypsán kurz 25:1. O rok později (a dva měsíce po výroku Miloše Zemana) se kurz na Babiše pohyboval kolem 6,5:1, a bývalý premiér se tak stal favoritem volby. I když na počátku roku 2020 opět zdůraznil, že se cítí být spíše manažerem a debaty kolem prezidentské kandidatury jsou pro něj zbytečné.

Na konci roku 2020 se však dalo na vítězství Babiše vsadit v kurzu přibližně 2,5:1. Pokud tedy někdo v roce 2018 vsadil tisíc korun na to, že se Babiš stane prezidentem, vyhrál by v případě jeho úspěchu 25 000 korun. O dva roky později by výhra činila desetkrát méně.

Vyloučit nemohu pouze smrt

Spolu se vzrůstajícími šancemi se Babišova kandidatura začala jevit reálněji. A sám expremiér ji už přestal odmítat tak striktně jako v minulosti. V listopadu 2019 na otázku, zda nevylučuje, že by kandidoval na prezidenta, odpovídal Novinkám takto:

„Ježiš marja, proč bych kandidoval na prezidenta. Jsem manažer. Na prezidenta už máme tolik kandidátů. Nechci to nějak dál rozvádět. Jsem premiér, dělám maximum pro to, abychom se vrátili tam, kde jsme byli za první republiky.“

Z počátku roku 2021 už byl ale opatrnější. Na otázku CNN Prima NEWS, jestli může vyloučit svou kandidaturu na Hrad, Babiš odpověděl: „Co můžeme vyloučit, nevyloučit můžeme jenom smrt.“ Jen pár dnů poté prezident Miloš Zeman pro Blesk zopakoval, že kdyby Babiš kandidoval, volil by ho.

Spekulace kolem Babišovy kandidatury pak nabraly na obrátkách po sněmovních volbách na podzim 2021, kdy koalice Spolu porazila hnutí ANO, a bylo tak jasné, že Babiš už nebude premiérem. Ke kandidatuře na prezidenta vyzval Babiše jeho stranický kolega Karel Havlíček, posléze sám Babiš mluvil o tom, že mu prezident Zeman opět řekl, aby kandidoval.

A právě v listopadu 2021 Babiš poprvé připustil, že by kandidovat mohl. V jednom ze svých videí na Facebooku odpověděl fanynce na otázku, zda by kandidoval, slovy: „Všichni se na to ptají. Tak mě snad napadlo, že kdyby lidi začali sbírat ty petiční archy a posbírali by dost podpisů... Ale nechci předjímat, uvidíme, teďka to fakt není téma.“ Zároveň v té době Babiš oznámil, že kupuje obytňák, se kterým objede republiku.

Nakolik se změnila Babišova rétorika kolem prezidentské kandidatury, je zřejmé i z jeho projevu na sněmu hnutí ANO v únoru 2022. „Plno lidí mě podporuje, důvěřuje mi a chce, abych do prezidentské volby šel. Ale ať se o to pokusím, nebo ne, hnutí ANO musí představit kvalitního kandidáta,“ prohlásil tehdy Babiš.

„Představte si, že bych nekandidoval. To by byla nuda, ne?“ hlásil už letos v dubnu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V červnu pak pro Deník.cz řekl, že pokud by na prezidenta kandidoval premiér Petr Fiala (ODS), šel by do toho také.

Čím víc budete říkat, že prohraju, tím víc o Hradě budu přemýšlet

Významné byly Babišovy výroky v poslední době. V několika rozhovorech zopakoval, že by byl radši premiérem než prezidentem. A to v době, kdy mu průzkumy ukazovaly, že by ve druhém kole proti generálovi Petru Pavlovi prohrál.

Zároveň ale bylo vidět, že o Hradě vážně přemýšlí. „Pane premiére, chcete se mě zbavit? Zařiďte, aby mě pětikoalice navrhla jako svého kandidáta na prezidenta. Čím víc do mě budete kopat, tím víc mám chuť zůstat v politice. Už jsem chtěl odejít, ale vypadá to, že zůstávám,“ říkal důrazně ve svém pořadu Čau lidi po druhém kole senátních voleb, které pro hnutí ANO nedopadly dobře.

„Tyhle věci jsou strašně nebezpečné pro lidi, kteří mě nemají rádi. Čím víc budou říkat, že bych prohrál, tím víc o tom budu ještě přemýšlet. A já mám rád výzvy. Takže už to neříkejte radši,“ reagoval pak v polovině října na dotaz CNN Prima NEWS ohledně průzkumu agentury Median.

Ten poprvé ukázal, že v prvním kole prezidentských voleb by vyhrál generál Pavel. Rozdíl byl ale v rámci statistické chyby. Pro Babiše by hlasovalo 23,5 procenta voličů, pro Pavla 24 procent. V případném finálovém kole by však v duelu s Babišem pokaždé uspěl druhý z kandidátů.

Nakonec jsem se rozhodl do toho jít

Nakonec ale Babiš oznámil, že bude v lednu bojovat o prezidentské křeslo. „Od momentu, kdy jsem vstoupil do politiky, tak jsem měl a stále mám jediný cíl. Aby se lidem v naší zemi žilo líp. Když vidím, jak nefunguje vláda, jak málo pomáhá lidem, jak je neakční, tak jsem se nakonec rozhodl do toho jít. Budu kandidovat na post prezidenta České republiky. Požádám předsednictvo hnutí ANO o podporu a zároveň požádám o podporu naše poslance,“ prohlásil v neděli večer na TV Nova.

„Podle průzkumu velké šance nemám, nicméně já jsem bojovník, takže udělám maximum pro to, abych přesvědčil lidi, že budu dobrým kandidátem,“ dodal důrazně.

Původně měl svou kandidaturu oznámit až v pondělí na tiskové konferenci ve 12:30. Podle informací CNN Prima NEWS hnutí čekalo do posledních dnů hlavně na to, jakého „nejvhodnějšího“ kandidáta ukážou průzkumy. Ty měly dávat největší šance Babišovi, pak Schillerové. Té se do kandidatury ale údajně „moc nechtělo“, jako další možnost tedy zbýval hlavně Havlíček.

Babišovi bývalí favorité? Schwarzenberg, Zeman i Sobotka

Agentura NEWTON Media ale přináší i další zajímavá data. Víte například, koho Andrej Babiš podporoval v minulých prezidentských volbách? Při první přímé volbě před téměř deseti lety podporoval Karla Schwarzenberga. Svoji volbu přitom odůvodnil slovy: „Prezident nemá vyvést zemi z krize, ale z blbé nálady, kterou lidi mají ze současných politiků.“

Zajímavým „vhodným kandidátem“ byl pro Babiše expremiér Bohuslav Sobotka. V již zmiňovaném listopadu 2014, kdy sám odmítl, že by někdy kandidoval na prezidenta, o Sobotkovi řekl, že „je určitě politik, který by prezidenta mohl dělat a asi by ho dělal celkem dobře“.

Dalším Babišovým favoritem byl pak v roce 2015 Martin Stropnický, jehož jméno zaznívá i ve spekulacích o současné volbě. „Jak jsem o tom přemýšlel, tak pro ANO by byl dobrým tipem ministr obrany Stropnický,“ řekl tehdy v rozhovoru pro Právo Babiš.

Babišovi podpora Stropnického dlouho nevydržela. V dubnu 2017 jednak řekl, že Stropnický o kandidaturu nemá zájem, a zároveň dodal, že kdyby Stropnický kandidoval, musel by si na kampaň sehnat peníze sám. Ve spojení se Stropnickým je pak vzhledem k současné situaci zajímavé i to, že přibližně tři měsíce před minulou prezidentskou volbou řekl, že by „považoval za špatný krok, aby na poslední chvíli do toho šel“.

Před druhou prezidentskou volbou tak Babiš nakonec jednoznačně podpořil Miloše Zemana. Odůvodnil to tím, že ho považuje „za jednu z nejsilnějších osobností po roce 1989 a člověka, který nekrade, jsou za ním výsledky, drží slovo, jezdí do regionů a žije pro politiku“.

Zdroj