Nintendo letos vyrobí miliony kusů nové konzole. Co víme o nástupci populárního Switche?

před 5 měsíce 89

Herní konzole Nintendo Switch je dokonalým hybridem. Oblíbené tituly si na něm vychutnáte u televizní obrazovky, ať už hrajete sami nebo s kamarádem na gauči. Zabaví ale i na cestách, protože po vytažení z dokovací stanice se ze Switche stává kapesní konzole.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Od testovacího projektu k populární mlátičce. Slavná videohra Tekken slaví třicátiny

Nejen tyto vlastnosti, ale i přítomnost exkluzivních sérií s Pokémony, Super Mariem nebo s princeznou Zeldou z ní udělaly jedno z nejprodávanějších herních zařízení historie. Se 130 miliony prodaných kusů se hrdě drží na třetí příčce, za dvojicí zařízení z počátku tisíciletí: Nintendem DS a PlayStationem 2.

Po sedmi letech na trhu je ale Nintendo Switch už zastaralé a zasloužilo by si vylepšit. Proto se hráči po celém světě zajímají, kdy japonská firma vyrábějící oblíbenou konzoli představí novou verzi. Za poslední roky kolovala spousta zaručených informací, kdy se to stane.

Nová verze bude výkonnější a dostane větší displej, tvrdí analýza

Loni se spekulovalo, že Nintendo ukáže Switch 2 na herním veletrhu Gamescom v Kolíně nad Rýnem, který se koná každý rok v srpnu. Neukázalo. Jenže magazíny Video Games Chronicle a Eurogamer přišly s informací, že Nintendo představilo vývojářům svou novou konzoli.

Podobné náznaky přineslo i šetření americké Obchodní komise při schvalování obrovské akvizice Microsoftu. Společnost Activision Blizzard, kterou technologický gigant koupil za rekordní částku 1,5 bilionu korun, měla znát specifikace o nové konzoli, aby na ni mohla uvést svou střílečku Call of Duty.

Na formě hybridní konzole se nic nezmění, opět půjde novou verzi Nintenda Switch používat jako kapesní i klasické zařízení. Z hlediska hardwaru a výkonu by mělo využívat procesor Nvidia a být na úrovni starších generací konzolí PlayStation 4 a Xbox One, informoval web Digital Foundry.

Dalším častým terčem spekulací je displej. Ten by měl být větší než u původního Switche, který disponoval šestipalcovou obrazovkou, a také než u zmodernizovaného modelu Switche s OLED displejem, který měl sedm palců.

Analýza společnosti Omdia naznačuje, že příští konzole společnosti Nintendo bude mít osmipalcový displej, píše agentura Bloomberg. Zároveň je na trhu obrovská poptávka po dodání displejů, podle níž se dá předpokládat, že Nintendo vyrobí až 10 milionů kusů nového zařízení.

Bloomberg také zjistil, že společnost Sharp má vyrábět své obrazovky pro herní konzoli, která je momentálně ve vývoji. Právě displeje této firmy se montují do současného Switche.

Záhadou zatím zůstává přítomnost 4K rozlišení. Nintendo si už před třemi lety nechalo patentovat technologii na přepočítávání obrazu z nižšího rozlišení na vyšší. Vedle toho zdroje magazínu Video Game Chronicles tvrdí, že kvůli vysokým nákladům Nintendo začne novou konzoli vyrábět s levnějším LCD displejem namísto luxusnější OLED obrazovky.

Způsobuje otálení vzpomínka na neúspěšné zařízení?

Kdy tedy nový Switch 2 vyjde? Také toho se týkala celá řada zaručených termínů. Nejnovější spekulace nabízí září 2024. Způsobila to především tisková zpráva studia Ai Shark, které oznámilo, že právě v tento měsíc oživí svou videohru GameShark. „Je to naplánováno tak, aby se shodovalo s vydáním Nintenda Switch 2,“ napsalo v prohlášení.

Nadšení pak brzdil americký novinář Jason Schreier. Podle něj firma datum vydání nové konzole pouze odhadovala.

Na letošním roce ale může být opravdu něco pravdy. „Obecně můžu říct, že při pohledu na finanční výsledky Nintenda se zdá být jasné, že v roce 2024 je čas na nový hardware,“ řekl analytik a konzultant Serkan Toto pro magazín Video Game Chronicle a naznačil, že novinku očekává ve druhé polovině roku.

Otálení Nintenda však možná způsobuje i vzpomínka na selhání při uvedení konzole Wii U. Ta měla navázat na úspěšné Nintendo Wii, které sázelo na hry v kombinaci s pohybovými ovladači a po celém světě se ho prodalo přes sto milionů kusů.

Nástupce ale zažil těžký start na herní konferenci E3, kde se dočkal jen vlažného a zmateného přijetí. Hráči tehdy byli rozpolcení a vůbec nevěděli, proč si nové zařízení kupovat. Novinka v nich nevzbuzovala pocit, že přichází něco zásadního. „Společnosti se nepodařilo odlišit Wii U od Wii," prohlásil později prezident Nintenda Satoshi Iwata.

Celkem se zařízení Wii U prodalo přes 13 milionů kusů a firma po pěti letech ukončila jeho výrobu. Tento nezdar však nakonec přinesl alespoň něco dobrého –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jedinečný ovladač, takzvaný joy-con, na Nintendu Switch. Díky němu se zařízení odlišuje od konkurence, protože může jít o jeden nebo také o dva ovladače. Po jeho rozdělení padne jeden do každé ruky.

Přečtěte celý článek