Nizozemsko a Belgie vyhošťují ruské diplomaty. Považují je za špiony

4 měsíce starý 38

Nizozemský místopředseda vlády Wopke Hoekstra. Foto: Profimedia.cz

Dnes 16:30 – Haag/Brusel • Aktualizováno 16:48

Nizozemská vláda oznámila, že nechává ze země vyhostit 17 zaměstnanců ruské ambasády, které identifikovala jako důstojníky zpravodajských služeb a jako „hrozbu pro národní bezpečnost“. Na Twitteru to oznámil nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra. Diplomaty vyhostí i Belgie a Irsko.

Nizozemský místopředseda vlády Wopke Hoekstra. Foto: Profimedia.cz

Nizozemsko a Belgie vyhošťují ruské diplomaty. Považují je za špiony

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že si v úterý předvolalo ruského velvyslance a sdělilo mu, že důstojníci, kteří byli akreditováni jako diplomaté, mají být vyhoštěni ze země.

Uvádí, že „hrozba zpravodajských služeb vůči Nizozemsku zůstává vysoká. Vzhledem k současnému postoji Ruska v širším smyslu je přítomnost těchto zpravodajských důstojníků nežádoucí“.

Nederland wijst 17 Russische inlichtingenofficieren uit die onder diplomatiek dekmantel verbonden zijn aan de Russische vertegenwoordigingen in NL. Dat gebeurt n.a.v. informatie van de AIVD en MIVD. Deze inlichtingenofficieren zijn een bedreiging voor de veiligheid van NL. 1/2

— Wopke Hoekstra (@WBHoekstra) March 29, 2022

Vláda uvedla, že toto rozhodnutí přijala po konzultaci s „řadou podobně smýšlejících zemí“, a citovala podobná vyhoštění ze strany Spojených států, Polska, Bulharska, Slovenska, Estonska, Litvy, Lotyšska a Černé Hory.

Zakrátko informovala agentura Reuters, že ruské diplomaty vyhostí i Belgie, konkrétně jich vyhostí 21, které viní je ze špionáže a považuje je za hrozbu pro bezpečnost země. Všichni působí na ruské ambasádě v Bruselu nebo na konzulátu v Antverpách.

Po pár minutách informovalo o vyhoštění jednoho diplomata Česko, následovalo Irsko. Ostrovní země vyhostilo čtyři ruské diplomatické úředníky na základě informací, že se ruské velvyslanectví v Dublinu stalo centrem špionáže a sledování.

Ministr zahraničí Simon Coveney uvedl, že „čtyři vysocí úředníci byli požádáni, aby opustili stát”, protože se zapojili do aktivit, které "nejsou v souladu s mezinárodními standardy diplomatického chování".

podpis
Zdroj