Nizozemsko má deset měsíců po volbách vládu. Rutteho čtvrtý kabinet složil přísahu do rukou krále

5 měsíce starý 101

Přísahu skládalo celkem dvacet ministrů a devět státních tajemníků. V paláci chyběla levicově liberální ministryně financí a místopředsedkyně vlády Sigrid Kaagová, která je po nákaze covidem-19 v izolaci a přísahala on-line. Všichni přítomní si mohli vybrat, v jakém jazyce odpoví. Tajemnice pro povolenky a cla Aukje de Vriesová si jako jediná zvolila fríštinu.

Rutte stojí v čele vlády již více než jedenáct let a v EU je po maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi druhým nejdéle sloužícím předsedou vlády. Nyní jmenovaný kabinet, označovaný podle svého pořadí jako Rutte IV, tvoří téměř z poloviny ženy, což je nejvíce v nizozemské historii.

Nová koalice slíbila velkorysé výdaje na udržitelnou energetiku, bydlení, péči o děti a vzdělávání, ale nejprve se bude muset vypořádat s pandemií covidu-19. Nizozemsko se aktuálně potýká s rekordními počty nově nakažených a vláda musí do pátku rozhodnout, zda prodlouží přísná pravidla uzávěry, která v zemi platí od poloviny prosince.

Šéfem diplomacie se stal Wopke Hoekstra, jehož dosavadní resort financí převezme Kaagová. Ta byla v předchozí Rutteho vládě ministryní zahraničí, ale v září rezignovala stejně jako ministryně obrany Ank Bijleveldová. Obě odstoupily kvůli kritice, jíž vláda čelila za údajně pomalé evakuace z Afghánistánu, kde se v srpnu překvapivě rychle znovu chopilo moci radikální islamistické hnutí Taliban.

Novou nizozemskou ministryní obrany se stala dosavadní ministryně vnitra Kajsa Ollongrenová. Resort spravedlnosti povede Dilan Yesilgözová Zegeriusová, která je kurdského původu, narodila se v Ankaře a do Nizozemska se přistěhovala jako dítě. 

Zdroj