Nizozemsko pošle na Ukrajinu systém protivzdušné obrany Patriot, uvedl Rutte

4 měsíce starý 17

foto Americký raketový systém Patriot - ilustrační foto.

Amsterodam - Nizozemsko pošle na Ukrajinu systém protivzdušné obrany Patriot, řekl dnes premiér Mark Rutte podle agentury ANP. Nizozemsko se tak přidává ke Spojeným státům a Německu, které už dříve oznámily, že těmito systémy podpoří ukrajinskou protivzdušnou obranu. Ukrajina se už od konce loňského února brání ruské ozbrojené agresi.

Nizozemský ministerský předseda je dnes ve Washingtonu, kde se setká s americkým prezidentem Joem Bidenem. Rutte podle ANP řekl, že o věci už jednal s německým kancléřem Olafem Scholzem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Systémy Patriot mohou s značnou mírou přesnosti zneškodnit vzdušné cíle a disponují pokročilými senzory, které pomáhají s jejich identifikací.

Rusko útočí na cíle na Ukrajině raketami, naváděnými střelami i bezpilotními letouny, často íránské výroby. Snaží se ničit klíčovou energetickou infrastrukturu, kvůli čemuž jsou miliony lidí v napadené zemi často bez dodávek elektřiny, vody i tepla. Ruské rakety ale dopadají i na civilní objekty, jako jsou obytné domy. V sobotu při takovém útoku ve východoukrajinském Dnipru zemřelo více než 40 lidí.

Zdroj